Moje umenie

V Leviciach vystavujú ocenení neprofesionálni výtvarníci

V piatok 8. októbra 2021 sa uskutočnila vernisáž celoštátnej postupovej súťaže Výtvarné spektrum 2021. Výstava prebieha až na dvoch miestach, v levickej synagóge a na Levickom hrade.

Atmosfére, ktorá vládla na podujatí, veľmi pomohlo, že sa odovzdávanie cien uskutočnilo za príjemného jesenného počasia v levickom amfiteátri. Hoci sa mesto Levice nachádzalo v červenej fáze covid semaforu, na odovzdávaní cien a sprievodných tvorivých dielňach sa zúčastnil slušný počet návštevníkov.

Umenie na hrade a v synagóge

Zúčastnení si mohli pred slávnostným otvorením vypočuť názory odbornej poroty na rozborovom seminári, prejsť celú výstavu, ktorá sa konala na dvoch odlišných miestach, a počas víkendu si vyskúšali land art, junk art a prácu v keramických dielňach pod vedením profesionálnych umelcov.

Regionálne osvetové stredisko v Leviciach, ktoré bolo novým organizátorom podujatia, pripravilo vysokoreprezentatívne priestory Levického hradu pre intímne, rozmerovo menšie diela a pre hru s kolážovitou koncepciou výstavy a naopak, priestory mestskej synagógy boli vhodné pre diela vyžadujúce halové objemy.

Medzi skutočne impozantné výstupy tvorivých dielní patrí využitie dvorov Levického hradu na monumentálne diela s časovým obmedzením jedného dňa pod vedením Richarda Aradského, odpadové umenie junk art (práca s plastovým odpadom) Evy Čarnokej a keramiku so Slávkou Prevendarčíkovou.

Výstava bude putovať

Nezabudlo sa ani na návštevníkov, ktorí sa z rôznych dôvodov nemohli dostaviť, ROS Levice pre nich pripravilo virtuálnu prehliadku oboch priestorov. Výstava stále trvá, a to až do 31. októbra 2021 a následne sa od 13. novembra 2021 presunie na svoju prvú tohtoročnú reprízu do Humenného, uskutoční sa v priestoroch platformy NERV. V decembri ju čaká druhá repríza, a to priamo v hlavnom meste na festivale TVOR•BA.

Fotoalbum z podujatia:

Fotografie Výtvarné spektrum

Virtuálna výstava:

Virtuálna výstava 1

Virtuálna výstava 2

TEXT: Eduard Klena

FOTO: ROS Levice