Moje umenie

Koronténa verzus fotografia 0:1

Domáca karanténa a sociálna izolácia dokážu priviesť nejedného fotografa do veľmi nekomfortnej situácie. Avšak aj s domácim prostredím sa dá pracovať ako so skvelým tvorivým obmedzením, ktoré nám ponúka priestor na experiment, hlbšie skúmanie, spomalenie či štúdium.

INŠPIRÁCIA

Nezáleží na tom, či len začínate objavovať čaro fotografie alebo ste mu už dávno podľahli, vždy máte možnosť sa zlepšovať a skúšať nové veci. Ak hľadáte inšpiráciu či len radi kŕmite oči vizuálnymi lahôdkami, internet je plný možností. Ale aby som vás príliš nezahltila, vybrala som tri weby, na ktorých môžete nájsť nielen krásne kompozície klasikov, ale aj nové prístupy mladých autorov.
https://www.magnumphotos.com/
https://www.lensculture.com/
https://www.foam.org/magazine/about-foam-magazine
PODCASTY

Už máte oči unavené z pozerania do obrazovky? Čo tak si pustiť nejaké audio? Napriek tomu, že podcastov, ktoré by sa venovali fotografii, nie je veľa, RTVS skrýva v archívoch pokladnicu plnú rozhovorov s významnými fotografmi. Dokonca existuje relácia Triaška and Čejka_FM, ktorú moderuje vedúca Katedry fotografie a nových médií VŠVU Olja Triaška Stefanović. Rozhodne stojí za to vypočuť si niektorý z dostupných rozhovorov.

V archívoch RTVS okrem iného nájdete aj rozhovor s Milotou Havránkovou, ktorá sa svojou tvorbou a originálnymi prístupmi k fotografii zaslúžila o výchovu viacerých generácií fotografov.
Ak vám tento výber nestačí a túžite po audiu na každý deň korontény, stačí vložiť do vyhľadávania v archíve heslo fotograf či fotografka a určite si budete mať z čoho vyberať.

KURZY

Ak ste zdatní v angličtine a máte nadšenie pre učenie, máte jedinečnú možnosť vyskúšať bezplatné online kurzy či YouTube tutoriály. Niektoré zaberú trochu viac času, no určite je lepšie ten čas investovať do vzdelania ako do pozerania seriálov 😉

Od základov fotografie cez post-procesy či svietenie až po vlastné profesionálne portfólio vás prevedie rozsiahly kurz z Michigan State University.

Inšpirácie a rady z pohľadu vedeckej fotografie nájdete v kurze z dielne MIT.

Pre tých, ktorí sa nechcú zlepšovať len po technickej stránke, ale radi sa naučia aj niečo z histórie fotografie a majú chuť trénovať si svoju vizuálnu gramotnosť, MOMA pripravila kurz, ktorý nám poodhalí, čo sa skrýva za fotografiou.

SÚŤAŽ

Práve teraz môžeme toto obdobie využiť na prácu s archívom, triedenie fotiek či vytváranie portfólia. Keď sa do toho pustíte, určite narazíte na pár takých, ktoré stoja za to, aby ste ich poslali do súťaže amatérskej fotografie AMFO 2020.

Máte ešte nejaké zaujímavé tipy pre fotografov v koronténe?

Neváhajte sa o ne podeliť!
#korontenavsfoto

Autorka textu: Lenka Adamčáková