Moje umenie

Festival neprofesionálneho umenia TVOR•BA 3 sa uskutoční v apríli

Tretí ročník festivalu TVOR•BA sa bude niesť v znamení vizuálneho umenia. V Bratislave vznikne priestor na vzájomné inšpirácie filmárov, fotografov a výtvarníkov.

Jedinečný bratislavský festival neprofesionálneho umenia sa síce vlani nekonal pre pandémiu, ale tento rok sa uskutoční hneď dvakrát. Prvým bude vizuálna aprílová TVOR•BA 3.

Svoju tvorbu v Bratislave odprezentujú najlepší neprofesionálni výtvarníci, fotografi a filmári z celého Slovenska – víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Nosné budú dve filmové projekcie v Kine Lumière a štyri výstavy v Dome umenia. Návštevníci sa môžu tešiť na dve autorské výstavy fotografky Michaely Prableskovej a výtvarníka Branislava Kunčáka, ktorých diela boli najúspešnejšie spomedzi diel takmer tisícky autorov.

Sprievodný program budú tvoriť diskusie, prednášky, tvorivé dielne a workshopy pre účastníkov podujatia, ale aj širšiu verejnosť, ktoré sa budú konať vo V-klube v Národnom osvetovom centre. TVOR•BA 3 sa dostane aj k divákom v online priestore. Vybrané prednášky a diskusie budú live streamované priamo z V-klubu každý večer o ôsmej. O námete a literárnej príprave dokumentárneho filmu budú hovoriť filmová dramaturgička a vedúca Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU Ingrid Mayerová a dokumentárny režisér Dominik Jursa, autor prvej publikácie o začiatkoch amatérskej fotografie na Slovensku Jozef Sedlák, riaditeľ Mesiaca fotografie Václav Macek a fotografka a vedúca prípravného kurzu fotografie na VŠVU Dominika Jackuliaková budú spoločne s fotografkou a moderátorkou Veronikou Marek Markovičovou diskutovať na tému Pamäť a fotografia a Beata Jablonská, kunsthistorička a pedagogička z bratislavskej VŠVU, priblíži rôzne možnosti výtvarného spracovania krajiny.

Kompletný program nájdete na www.tvor-ba.sk, informácie budú postupne zverejňované aj na našich sociálnych sieťach https://www.facebook.com/festivalTvorBA alebo https://www.instagram.com/festivaltvorba/.

Festival TVOR•BA je určený všetkým, ktorí umelecky tvoria, majú radi umenie alebo sa o ňom chcú dozvedieť viac. Organizuje ho Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

TEXT A FOTO: Národné osvetové centrum