Moje umenie

AMFO workshop – Kyanotypia

AMFO Workshop 20230812 Kyanotypia

KYANOTYPIA je historická fototechnika, ktorou vytvárame modrobiele kontaktné fotografie.

V sobotu 12. 8. 2023 sa v Oáze v Starej tržnici v Bratislave uskutočnil workshop kyanotypie so Šimonom Luptákom a Lenkou Adamčákovou.

Spoločne s účastníkmi sme sa zoznámili s historickou fotografickou technikou z 19. storočia, ktorá je zároveň ekologickou voľbou spomedzi klasických fotografických techník. Preskúmali sme, ako rôzne druhy rastlín prepúšťajú cez listy svetlo či ako sa na kyanotypii zobrazí 3D objekt. Vyskúšali sme reakciu peroxidu, ktorá nám zabezpečila sýtu pruskú modrú vďaka oxidácii, bielenie s kryštalickou sódou premenilo modrú na žltú a tónovanie v čiernom čaji vytvorilo jej hnedú podobu.

Výsledné kyanotypie zdobili počas workshopu priestory Oázy a následne si ich účastníci odniesli domov spoločne s jednoduchým návodom, ako si môžu kyanotypiu vyskúšať vytvoriť doma.

KYANOTYPIA je historická fototechnika, ktorou vytvárame modrobiele kontaktné fotografie. Na ich vytvorenie potrebujeme: papier (Ph neutrálny), rámik na fotografiu, tečúcu vodu, roztok A: citrónan železito-amónny (zelený) 25 g + voda 100 ml, roztok B: ferrikyanid draselný 10 g + voda 100 ml. Roztoky vždy uchovávame oddelene v tmavých fľaškách na tmavom mieste.

Experimentujte s rôznymi metódami a nebojte sa prispôsobovať si proces podľa svojich predstáv. Pochváľte sa so svojím procesom a výsledným dielom v AMFO skupine na FB alebo sa prihláste do celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografie AMFO do kategórie experiment.

Ďalší zo série AMFO workshopov – KYANOTYPIA – s lektorkou Lenkou Adamčákovou sa uskutoční v Bratislave 29. 8. 2023 v čase od 13:00 do 17:00 v Prüger-Wallnerovej záhrade v rámci festivalu DOM.

TEXT: Lenka Adamčáková
JAZYKOVÁ KOREKTÚRA: Katarína Vrablicová

FOTOGRAFIE: Linda Pavelková