Moje umenie

Koronténa verzus fotografia 0:2

Zdroj: Simona Donovalová - Ráno v tele v srdci svet

Chcete vedieť čo sa dá fotiť aj napriek obmedzeniam tejto doby?

Pripravila som pre vás výber slovenských autorov/autoriek a diel, ktoré vám môžu poslúžiť ako inšpirácia k fotografickej tvorbe v koronténe.

Cez okno

V čase izolácie sa bežnou súčasťou dňa nejedného z nás stáva skúmanie diania za oknom. Či už sa za ním skrývajú výhľady  plné dynamických premien alebo nehybná krajina , na ktorej sa mení svetlo a tiene, vždy sa dá využiť potenciál toho, čo vidíme. Vedeli ste, že jednou z prvých fotografií, ktoré vznikli bol práve pohľad z okna? Skúsili ste si už zaznamenať ten svoj?

Zdroj: Wikipedia, Joseph Nicéphore Niépce – View from the Window at Le Gras.

Potenciál okna sa neskrýva len v pohľade von, ale aj v hre svetla, ktorú prináša do priestoru. Mladá slovenská fotografka Ester Šabíková, zachytila čarovný moment zladenia priestoru s časom, kedy jej strešné okno vytvorilo novú svetelnú atmosféru oživujúcu zrkadlo po zosnulej babičke.

Zdroj: Ester Šabíková

Práve vďaka zlepšeniu vnímavosti k jemným premenám dokážeme lepšie zaznamenať poetickosť chvíle, ktorá je príznačná aj pre tvorbu Simony Donovalovej. Obe autorky podobne pracujú aj s autoportrétom, ktorý sa stal pre túto dobu východiskom na zaznamenanie a prežívanie prítomného prchavého momentu. V tomto období máme viac času venovať sa sebe, spomaliť a hľadať nové pohľady nielen na seba, ale aj na naše okolie. Čo tak si skúsiť viesť foto denník?

Experiment

Práca s fotografiou nemusí byť len o fotení či úpravách vo photoshope. U každého z nás sa určite povaľuje zopár starých fotografií, časopisov či letákov, ktoré čakajú na nové využitie. Michaela Chovancová vo svojom diele reagujúcom na súčasnú situáciu, napríklad využila časopisy Nota Bene.

Zdroj: Michaela Chovancová

Pre vášnivých krajinárov, či street fotografov, čo sa snažia poctivo dodržiavať izoláciu odporúčam prechádzky cez virtuálne okno – google mapy. Tie nielenže obsahujú neobjavené neofotené miesta, ale aj veľa momentiek a zaujímavých kompozícií, ktoré stoja za to print screenuť. Mojou najobľúbenejšou súčasťou tejto aktivity je vyhľadávanie glitchov, teda chýb, ktoré v mapách nastali a vytvorili farebné, často krát veľmi abstraktné scenérie.

Zdroj: Lena Adamčáková – Google maps – Aljaska 2017

Dokument

Ak ste skôr fanúšikom foto dokumentu alebo portrétov s rúškami, do pozornosti by som vám chcela dať psychoestetickú prezentáciu fotografií Petra Sita z čias izolácie v Bratislave, o ktorej bude rozprávať v piatok o 18tej cez zoom.

Zdroj: Peter Sit – Bratislava in times of isolation

Inscenovanie

Čo sa týka inscenovanej fotografie, domáca karanténa nám ponúka obmedzené zdroje. No o to viac kreativity v nás môže spustiť hocijaká maličkosť. Ja som napríklad využila moje vyčesané vlasy, ruku a svetlo z okna, no vo výsledku to zachytáva viac než to. Popri hľadaní rôznych významov, môžeme myslieť aj na terapeutický rozmer tvorby, ktorá nám vie pomôcť vyrovnať sa so súčasnou situáciou.

Zdroj: Lena Adamčáková -Ruka

V týchto dňoch netreba zabúdať ani na veselé momenty, vtipnosť a vynaliezavosť. Niekedy stačí jediná fotografia, aby ste ľuďom okolo seba pričarovali úsmev na tvári. Mne takto spríjemnila deň fotografia Martiny Moravkovej a jej morčiat v karanténe.

Zdroj: Martina Moravkova

Máte aj vy nejaké koronténne foto výtvory? Podeľte sa o ne s nami 🙂 #korontenavsfoto

TEXT: Lenka Adamčáková

FOTOGRAFIE: Lenka Adamčáková, Ester Šabíková, Michaela Chovancová, Martina Moravková, Peter Sit, Simona Donovalová, Wikipédia