Recykloliteratúra
Pre všetkých záujemcov o literatúru je pripravený tematický workshop Recykloliteratúra.
Ako už zo samotného názvu vyplýva, pôjde o recykláciu rôzneho textového materiálu z nepotrebných tlačovín na literatúru. Workshopom vás budú sprevádzať lektorka a dramaturgička Emma Vičanová a odborná pracovníčka pre literatúru v NOC Júlia Oreská.
Performance
Intermediálna umelkyňa Miriama Kardošová je lektorkou ďalšieho workshopu, ktorý bude v rámci festivalu k dispozícii pre širokú verejnosť.
Miriama Kardošová je slovenská intermediálna umelkyňa žijúca v Prahe. V minulosti sa zameriavala prevažne na figuratívnu maľbu, no od roku 2017 sa venuje primárne performance. Svoj záujem o expresívnu figuráciu vyjadruje prostredníctvom vlastného tela.
Vo svojich improvizovaných performance sa často dostáva do stavu ovládaného pudmi a telesnosťou, v rámci ktorého sa rozpúšťa bariéra medzi ňou a publikom. Skúma hranice vedomia a vlastného tela – jeho vytrvalosť, vnímanie, silu a zraniteľnosť.
Miriama Kardošová využíva fenomén alter ega a workshop chápe ako bezpečnú platformu, ktorá poskytuje priestor na zdieľanie túžob, neistoty, zlyhania, sily a oslobodenia.
Spievaj, ako máš!
Každý, kto sa chce dozvedieť viac o tom, ako fungujú hlasivky, ako ich správne trénovať a ako využívať tento sval s dôrazom na dodržiavanie hlasovej hygieny, je vítaný na workshope hlasovej výchovy.
Workshop bude spojený s prezentáciou najnovšej kolekcie metodických videí Spievaj, ako máš! Lektorkou bude hlasová pedagogička Darina Andučič-Tóthová, ktorej hlavným cieľom je, aby sa jej spevákom spievalo ľahko, komfortne a s radosťou.
Workshop upcyklovania s PureLove
Workshop výroby upcyklovanej peňaženky ozdobenej unikátnym dizajnom od rôznych slovenských umelcov je pre každého, kto sa chce naučiť, ako vdýchnuť život odpadovému nápojovému kartónu a ako naše nákupné správanie ovplyvňuje svet okolo nás.
Lektorom workshopu je Jakub Vríčan, ktorý založil združenie PureLove s ideou eliminovania odpadovej stopy, využívania plastov a motivácie ľudí k udržateľnému správaniu. Pozvaní sú všetci umelci, tvorivé duše, ale i širšia verejnosť.
Udržateľnosť v bábkovom divadle
O tom, akým spôsobom je možné zrecyklovať rôzny materiál a využiť ho na výrobu bábok i ako bábky animovať, sa dozviete v rámci divadelného workshopu.
Workshop bude viesť lektorka, bábkoherečka, pedagogička a recenzentka Barbora Zamišková. Divadelný workshop je určený najmä deťom a mládeži.
Eko fototechniky
Vlastné dielo s použitím kyanotypie, lumen printu či antotypie si bude môcť vytvoriť každý návštevník fotografického workshopu s názvom Eko fototechniky.
Workshop sa uskutoční pod vedením fotografa Šimona Luptáka a odbornej pracovníčky pre fotografiu v NOC Lenky Adamčákovej. Tvorivé dielne sú určené pre každého, kto sa chce oboznámiť s ekologickými možnosťami tvorby fotografií, a sú vhodné aj pre deti.
Zelené plátno
Navštívte svoje obľúbené sci-fi filmové svety. Nemusíte pri tom nikam cestovať, stačí, ak sa postavíte pred naše zelené plátno. Tímea Michalčíková a Patrik Szekács z Ateliéru vizuálnych efektov a herného dizajnu FTF VŠMU vás prevedú základmi kľúčovania zeleného plátna v reálnom čase.
Hlbšie zanietení budú mať možnosť vyskúšať si tvorbu vizuálnych efektov ako v profesionálnom štúdiu. Pracovať budú s postprodukčným programom Nuke, ktorý sa používa aj v štúdiách ako Disney, DreamWorks, Sony či Blizzard.
Workshop je určený pre neprofesionálnych filmárov aj širšiu verejnosť so záujmom o film, pričom je vhodný aj pre deti.
Biidaaban: Prvé svetlo
Lisa Jackson je autorka experimentálneho filmu vo virtuálnej realite Biidaaban – Prvé svetlo.
Film je interaktívny skok v čase do vysoko realistického a radikálne odlišného Toronta.
Blúdenie a objavovanie takto pozmeneného miesta, ktoré si opäť prisvojila príroda, núti návštevníkov zamyslieť sa nad svojím miestom v histórii a napokon aj nad svojou rolou v budúcnosti.
Program je určený pre všetkých ľudí so záujmom o film a nové médiá, tak neváhajte a príďte si pozrieť film vo virtuálnej realite.
Multižánrový festival tvorivosti TVOR•BA je určený pre všetkých, ktorí umelecky tvoria, pre tých, čo majú radi umenie alebo sa o ňom chcú dozvedieť viac. Organizátorom festivalu je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.
Viac informácií a kompletný program festivalu nájdete na www.tvor-ba.sk
foto v úvode: Jakub Jančo, TVOR-BA 2019