Moje umenie

V Bratislave sa otvorili galérie a múzeá

Návštevníci Pálffyho paláca v Bratislave si opäť môžu naživo pozrieť diela Mateja Kréna. (Zdroj: GMB)

Po dvoch mesiacoch sa v hlavnom meste opäť otvorili galérie a múzeá. Za dodržania hygienických a bezpečnostných opatrení privítajú svojich návštevníkov predĺženými aj novými výstavami.

Otvorené galérie

V Slovenskej národnej galérii je otvorená Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov, Archív Júliusa Kollera, výstava LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia, ako aj kníhkupectvo Ex Libris.

V Galérii mesta Bratislavy sú otvorené stále expozície aj výstavy. V Mirbachovom paláci nová výstava Albín Brunovský – maľby na dreve a v Pálffyho paláci výstava Matej a Juraj Krén – Knihy – Obrazy.

Svoje priestory otvorila aj Kunsthalle Bratislava – môžete si pozrieť výstavu Moc bezmocných: Politické aspekty v slovenskom a českom umení po roku 1989, výstavu Emília Rigová – Čohaňi z Koni Ajlend. Podľa Bári Raklóri v Kunsthalle Lab. Pri príležitosti znovuotvorenia výstavných priestorov Rudolf Sikora aktualizoval svoje dielo Výkričník.

V Galérii Nedbalka sú znova prístupné stále expozície i výstava Ferdinand Hložník – Tvorba ako genéza vlastnej identity.

V Galérii Umelka je výstava fotografií Jozef Pitoňák – Belianske Tatry – Štyri ročné obdobia.

Návštevníci Danubiana Meulensteen Art Museum sa môžu tešiť na novú výstavu Laco Teren – Veterný kôň, ale aj na výstavy Juraj Kukura – Od Stvorenia ku Krížu, Karol Kállay – Nezabudnuteľný.

V TOTO! je galéria na Moskovskej 29 si môžete pozrieť výstavu ilustrácií Jan Trojan – Predtým, než poviem „hotovo“.

Carlton Savoy Art Gallery predĺžila výstavu Andrej Csillag a Lukáš Pažitka – Dvaja v jednej galérii.

V Galérii 19 na Lazaretskej 19 sú otvorené výstavy Marek Ormandík – Ksicht 2 a Petr Stanický – Medzi/svety.

DOT. Contemporary Art Gallery na Lazaretskej 13 je výstava Petr Bařinka – Parareal.

White & Weiss Gallery na Grösslingovej 50 otvorila novú výstavu Peter Cvik – TOK.

V ZOYA Gallery na Ventúrskej 1 je predĺžená výstava Martin Gerboc – The World Without Me/Svet bezo mňa.

Roman Fecik Gallery na Zámočníckej 8 predĺžila výstavu Ženy v umení zo zbierok RFG a čoskoro bude otvorená nová výstava.

V Galérii F7 na Františkánskom nám. 7 bude od 21. 5. výstava Klub textilných výtvarníkov ARTTEX.

V Galérii Čin Čin na Pojavorinskej 4a môžete navštíviť výstavu Michal Mráz – Five Minutes to Twelve.

Stredoeurópsky dom fotografie na Prepoštskej 4 sprístupnil výstavy Veronika Marek Markovičová, Peter Marek – Spolu (každý inak), Gustáv Hegedüš – V lese.

V Bibiane – Medzinárodnom dome umenia pre deti je otvorená výstava Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2019.

V Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 je otvorená výstava Majstri hudobných nástrojov.

Otvorené múzeá

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo svoje múzeá: Múzeum dejín mesta – Stará radnica; Múzeum historických interiérov, Múzeum vinohradníctva l Salón vín – Apponyiho palác, Múzeum zbraní – Michalská veža, NKP hrad Devín, Antická Gerulata Rusovce.

Vo výstavnej sieni v Starej radnici je výstava EPOS 275 – Dymová hora.

Slovenské národné múzeum

Otvorili sa výstavy v Historickom múzeu na Bratislavskom hradeDivadelné storočie: stopy a postoje, N89 – Cesta k slobode, Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osloboditeľ, Martin Benka, Kelti z Bratislavy, Bratislavský hrad na grafikách, Obnova Bratislavského hradu. Otvorená je výstava v Sídelnej budove SNM Staviteľ múzeí Michal Milan Harminc. V Prírodovednom múzeu sú otvorené stále expozície Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska, Klenoty Zeme, Príbeh života na Zemi, Biodiverzita Zeme, ako aj výstava TRITRI. Tatry očami geológov.

Otvorené sú aj ďalšie múzeá SNM: Archeologické múzeum, Hudobné múzeum, Múzeum kultúry karpatských Nemcov v Bratislave, Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi.

V Múzeu dopravy na Šancovej 1 je otvorená výstava Čaro bakelitu.

TEXT: Katarína Vráblicová

FOTOGRAFIE: FB GMB (Autor inštalácie: Matej Krén)