Moje umenie

Noc múzeí a galérií budete môcť zažiť online, ale aj naživo

Tretia májová sobota patrí už tradične celoeurópskemu podujatiu Noci múzeí a galérií. Tento ročník pripadne na 15. mája 2021. Uskutoční sa vo virtuálnom priestore, avšak mnohé z múzeí a galérií bude možné skutočne navštíviť.

Každý rok európska Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť objaviť dedičstvo našich predkov a zároveň objavovať zaujímavé miesta originálnym spôsobom. Ani v tomto roku to nebude inak.

Ako uvádzajú organizátori podujatia: „Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje ,skryté‘ komnaty a odkrývajú tajomstvá schovávané pred zrakmi verejnosti.“

Online program a prezenčné prehliadky ponúkne vyše 70 zbierkotvorných inštitúcií. Múzejníci a galeristi pripravili prehliadky, sprievody, hry, kvízy, ale aj prezentácie kníh či divadelné predstavenia.

Galéria pre deti Bibiana pripravila online videá, v ktorých ukazuje svoje hlavné programy a aktivity, ktoré už roky približujú umenie deťom.

Múzeum petržalského opevnenia Bunker B-S 4 a Súkromné vojenské múzeum B-S 6 Vrba ponúkajú návštevníkom online prehliadky interiérov a exteriéru, ako aj krátke videá o svojej činnosti.

Galéria mesta Bratislavy vo svojich expozíciách v Mirbachovom a Pálffyho paláci privíta návštevníkov a tí, ktorí do galérie nakuknú len online, sa môžu cítiť ako výtvarný turista či poslať virtuálnu pohľadnicu z výstavy Edmund Gwerk.

Videá z výstav s kusthistorickým výkladom ponúka Galéria Nedbalka a seminár Podnikáme umením – ako sa uživiť vlastnou tvorbou uvidíte online z Galérie Umelka.

Múzeum Divadelného ústavu pripravilo online program Divadelné prechádzky desiatimi mestami Slovenska.

Nový výstavný cyklus Slovenskej národnej galérie Vo výklade bude vo verejnom priestore predstavovať diela vizuálneho umenia, reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života.

Slovenské centrum dizajnu sprístupní znovuotvorenú výstavu Slovenské múzeum dizajnu – 100 rokov dizajnu a novú výstavu 2 x Polonský v Galérii dizajnu Satelit.

Slovakiana si svojím májovým programom pripomenie výročie ukončenia druhej svetovej vojny a porážky fašistického režimu. Pri tejto príležitosti si pripravila kolekciu zo zbierok múzeí a galérií, prostredníctvom ktorých si pripomenieme dôsledky rasovej nenávisti v našej spoločnosti a zároveň predstavíme najnovší prírastok portálu – Múzeum židovskej kultúry.

Podrobnejšie informácie je možné nájsť na webe podujatia.

ZDROJ: Slovakiana, www.nmag.sk

FOTOGRAFIE: www.nmag.sk