Moje umenie

Ty už máš doma vymaľované?

Kultúrne dedičstvo. Toto slovné spojenie môže znieť vážne a nedostupne. Ako niečo také vzácne priblížiť aj tým neskôr narodeným?

Artefakty v múzeách strážia prísne dámy, ktoré pri prvom náznaku, že chcete podísť bližšie, zbystria svoj zrak. Obrazy v galériách nehybne visia, a ak by ste sa ich chceli dotknúť, znamenalo by to takmer medzinárodný škandál. Tisíce artefaktov bezpečne uzamknutých v depozitároch. Stovky ľudí v desiatkach múzeí a galérií na celom Slovensku sa denne stará o to, aby toto dedičstvo mohli obdivovať aj ďalšie generácie, ktoré prídu po nás.

Ako však niečo také vzácne priblížiť verejnosti, a to aj tým neskôr narodeným? Digitalizácia prináša mnohé možnosti, ako kultúrne dedičstvo uchovať, no zároveň ho zatraktívniť a predstaviť verejnosti. Okrem toho, že dnes má každý prístup k digitalizovaným artefaktom z pohodlia domova, kurátori Slovakiany sa snažia o jeho popularizáciu a hľadajú nové cesty, ako ho využiť.

V rámci týchto aktivít sa Slovakiana podieľala na festivale TVOR•BA a tím odborníkov sa pozrel na kultúrne dedičstvo optikou súčasného umenia. Účastníci workshopu formou performance interpretovali obraz Cypriána Majerníka. O tom, že databáza kultúrnych objektov je inšpiratívny materiál, ktorý sa dá využiť v súčasnom umení, sa mohli presvedčiť aj študenti Školy dizajnu v Bratislave. Pod vedením pedagóga Róberta Szegényho výtvarne spracovali vybrané diela z portálu Slovakiana a vytvorili autorské grafiky vytlačené tlačiarenským strojom Risomat.

Vzhľadom na súčasnú situáciu sú možnosti prezentovať kultúrne pamiatky obmedzené. A možno to je ten správny čas, kedy si užiť trochu umenia doma. Tím odborníkov v Slovakiane vybral 18 diel a vytvoril z nich maľovanky. Samozrejme, nie sú určené len pre najmenších, ale aj pre tých, ktorí sa stále cítia mladí a nehanbia sa do rúk zobrať farebné ceruzky. Diela si môžete prispôsobiť na svoj obraz a dokresľovať, držať sa originálu alebo popustiť uzdu fantázii a vybrať si svoju vlastnú farebnú škálu. Pre dospelých to môže byť určitá forma relaxu alebo psychohygieny, čo sa v tomto čase hodí.

Tí neskôr narodení si vďaka nim možno nájdu cestu k umeniu. Darmo im budete vysvetľovať nejakého Žabotu. Aj tak im to bude foneticky pripomínať žabu. Ale ak si sami vymaľujú „tetu s krčahom“, primaľujú jej topánky, lebo je bosá, ich cesta k umeniu sa môže začať.
Všetkých 18 maľovaniek si stiahnite tu, vytlačte si ich a môžete sa pustiť do roboty.

TEXT: Tím Slovakiana

FOTOGRAFIE: Slovakiana