Moje umenie

Neprofesionálna výtvarná tvorba v online priestore

Výstava v Dubnickom Kaštieli Výtvarné spektrum 2018 (Zdroj: Jakub Jančo)

Diela Banksyho, Francisa Bacona a Caravaggia sa dajú nájsť na internete za pár sekúnd. S neprofesionálnym slovenským umením to bolo vždy o čosi ťažšie. Až kým neprišla koronakríza.

Počas karanténnych opatrení sa umenie presunulo na internet a ľudia z celého sveta dostali možnosť navštíviť priamo zo svojich obývačiek mnohé svetoznáme galérie. Za jediný deň ste sa mohli prejsť chodbami Louvru, Guggenheimovho múzea alebo florentskou galériou Uffizi.

Výtvarné spektrum po novom

Covid-19 na chvíľu zastavil aj výstavnú činnosť neprofesionálnych umelcov. Najväčším podujatím tohto druhu je už 57 rokov celoslovenská postupová súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum. V priebehu aktuálneho ročníka vírus ochromil najmä etapu regionálnych kôl súťaže. Regióny, ktoré nestihli uskutočniť podujatie ešte pred pozastavením kultúrnych akcií, zostali v neľahkej situácii. Mnohé z nich sa rozhodli neodoprieť súťažechtivým výtvarníkom možnosť konfrontovať svoju tvorbu s ostatnými, a tak vznikli virtuálne galérie. Pre niektorých bežná súčasť prezentácie tvorby, pre iných nová skúsenosť. Nie sú to výstavy zo svetových metropol, ale také, ktoré robia radosť ľudom po celom Slovensku. Osobnému stretnutiu s umením sa síce nič nevyrovná, no je to aspoň malá náplasť za zrušené  podujatia.

Čo sa deje v regiónoch

V Nitrianskom kraji sme mohli ešte v klasickej forme vidieť výstavu REGION ART v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre a Komárňanské ART Spektrum Regionálneho osvetového strediska v Komárne. Už v  online podobe prebehla výstava VISUAL ART, ktorú pripravuje Regionálne osvetové stredisko v Leviciach a VIRTUÁLNE SPEKTRUM Tribečského osvetového strediska v Topoľčanoch.

Spomedzi výstav Trnavského kraja môžeme nahliadnuť do Galantskej palety Galantského osvetového strediska a na strednom Slovensku sa virtuálne dostaneme na Výtvarné spektrum Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci a na Novohradský salón Novohradského osvetového strediska v Lučenci. Na východe je možné zavítať na výstavu Výtvarný Vranov Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou.

V Košickom kraji sa podarilo otvoriť výstavu Výtvarné spektrum Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Villa Nova Art  Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi a Výtvarné spektrum, ktoré pripravuje Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia v Kráľovskom Chlmci spoločne s Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove, sa uskutočnili už len virtuálne. Zemplínske osvetové stredisko v Michalovciach plánuje sprístupniť a vyhodnotiť výstavu Tvorba po ukončení výnimočného stavu.

Všetko zlé je na niečo dobré

Online galérie môžu byť napriek tohoročnej nepríjemnej situácii prínosom pre súťaž. V porovnaní s minulými rokmi je prezentácia výstav aj v online forme krokom vpred. Je to možnosť v priereze spoznať tvorbu autorov z rôznych častí Slovenska, predstaviť verejnosti diela všetkých, nielen tých, ktorí súťažia vo vyšších kolách. Takto uvidíme celé spektrum tvorby mladých začínajúcich autorov, ale aj stálych súťažiacich.

Výtvarné spektrum 2017 (Zdroj: Národné osvetové centrum)

Aktuálne informácie zo súťaže Výtvarné spektrum a zaujímavosti z hnutia neprofesionálnych výtvarníkov nájdete aj na facebookovej stránke Výtvarné spektrum. Okrem iného na nej každý týždeň nájdete predstavené diela najúspešnejších autorov z minulého ročníka.

Výtvarné spektrum v súčasnosti znovu začína ožívať a my sa už tešíme na ďalšie výstavy, ktoré ešte prebehnúť nestihli. Veríme, že 11. septembra 2020 sa v Dubnickom kaštieli budeme môcť opäť poprechádzať medzi dielami tých najlepších neprofesionálnych výtvarníkov z 57. ročníka súťaže.

TEXT: Daniela Fodorová

FOTOGRAFIE: Jakub Jančo, archív NOC