Moje umenie

Virtuálne výstavy, ocenené filmy a množstvo vzdelávacích aktivít. Aj o tom bude festival Tvor•BA

Tatiana Šišková na festivale Tvor•BA v roku 2019.

Festival neprofesionálneho umenia sa z Bratislavy presunie do online prostredia. „Počas prvého decembrového týždňa ponúkneme návštevníkom množstvo umenia,“ hovorí programová garantka podujatia Tatiana Šišková.

Festival Tvor•BA sa tento rok bude konať netradične online. Akí umelci sa na ňom predstavia?

Tento rok je veľmi špecifický, keďže mnoho súťaží určených pre neprofesionálnych umelcov sa nepodarilo uskutočniť. Jediní víťazi, ktorých máme a ktorí sa budú prezentovať, sú ocenení z vizuálnych súťaži, čiže filmári, fotografi a výtvarníci. Budeme mať dve virtuálne výstavy zo súťaží Výtvarné spektrum a AMFO a ponúkneme tiež projekciu filmov zo súťaže CINEAMA.

Zaradili ste do programu aj vzdelávacie aktivity?

Áno, to je pri tomto festivale naša hlavná priorita. Vzdelávací program bude pokrývať aj ďalšie žánre. Budeme sa venovať folklóru a folklorizmu, divadlu, umeleckému prednesu, fotografii, filmu, výtvarnému umeniu, zborovému spevu a literatúre.

Aký bude mať festival formát? Pôjde niečo z programu naživo?

Prezentácie víťazov, teda virtuálne galérie a filmy, budú pripravené, samozrejme, vopred. Všetky vzdelávacie aktivity pôjdu v reálnom čase. Účastníci budú môcť v reálnom čase klásť otázky a lektor bude na ne odpovedať. Niektoré workshopy budú uzavreté, zameriame sa na nich na intenzívnu prácu s jednotlivcami, ostatné budú verejné. Živé vysielanie pobeží na FB festivalu a na stránke.

Komu sú určené vzdelávacie aktivity?

Väčšinou sú pre ľudí, ktorí sa venujú konkrétnemu umeniu a chcú sa zlepšovať. Budeme mať však aj webináre pre širokú verejnosť. Jeden sa napríklad venuje nakrúcaniu filmov mobilným telefónom a môže sa na ňom zúčastniť ktokoľvek, koho téma zaujíma.

Je festival určený hlavne pre komunitu neprofesionálnych umelcov alebo skôr pre širokú verejnosť?

Je prirodzené, že o festival sa zaujímajú primárne ľudia, ktorí sa pohybujú v oblasti umenia. Niekto, kto nikdy nerecitoval, si zrejme webinár o umeleckom prednese nespustí. Môže ho však osloviť niečo iné, máme v programe viacero aktivít, ktoré môžu byť zaujímavé aj pre širokú verejnosť. Napríklad v sobotu večer budeme mať diskusiu na tému divadelná fotografia, na ktorú sme pozvali piatich odborníkov, s rôznymi pohľadmi na to, ako by sa mala divadelná fotografia vznikať.

Naším cieľom je, aby sa čo najviac ľudí dostalo k umeniu a aby ich umenie oslovilo.

Bude niečo z programu v budúcnosti dostupné aj v reálnom svete, nielen online?

Výstava víťazov z Výtvarného spektra je už teraz dostupná aj fyzicky, diela sú vo výstavnej sieni Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou. Výstavu ocenených fotografií z AMFO pripravujeme na február, uskutoční sa v Bratislave v Primaciálnom paláci. Vzdelávacie aktivity, ktoré budú online, už nemá zmysel opakovať. Keď to situácia dovolí, budeme pripravovať nové aktivity a nové podujatia.

Festival sa uskutoční v dňoch 1. – 6. decembra. Program a ďalšie informácie o festivale nájdete na www.tvor-ba.sk.

TEXT: Redakcia

FOTOGRAFIE: Archív Národného osvetového centra