Moje umenie

Strunobranie sa mení na Kontakt

(FOTO: Archív Kataríny Baštekovej)

Tento rok sa prvýkrát uskutoční Kontakt, súťaž určená neprofesionálnym hudobníkom. Nejde však o nové podujatie, ale o premenovanú súťaž Strunobranie. O podujatí, ale aj o hudbe, ktorú má rada, nám porozprávala jeho spoluorganizátorka Katarína Bašteková.

Strunobranie zmenilo svoj názov na Kontakt. Čo je za týmto rozhodnutím?

Strunobranie bolo už svojím názvom späté s pôvodnou ideou súťaže, na ktorej sa zúčastňovali hlavne folkové kapely. To už dnes úplne neplatí. Navyše ten názov pôsobil trochu zastarano a naším cieľom je prilákať nových záujemcov, ktorí by sa zapojili do súťaže.

Ako vznikol nový názov?

Mali sme spoločný brainstorming s kolegami a nakoniec som s týmto názvom prišla ja. Názov Kontakt sa nám zdal najlepší, keďže nám ide o kontakt medzi divákmi a vystupujúcimi a medzi rôznymi hudobnými žánrami. Slovo kontakt lepšie vystihuje súčasnú podobu súťaže a zároveň má väčší potenciál zaujať.

Zmení sa aj samotná súťaž?

Áno, nie je to len o marketingu, došlo aj k jednej zásadnej zmene. Po novom budeme dávať priestor aj autorskej inštrumentálnej tvorbe. Doteraz bola jedna z podmienok vlastný autorský text, teraz to už nebude potrebné.

V akých kategóriách sa súťaží?

Máme dve kategórie, jednotlivcov a dvojice a kapely.

Čo získa víťaz súťaže?

Bude sa môcť predstaviť na festivale Tvor-Ba a možno aj na ďalších podujatiach. Víťaz tiež postúpi na medzinárodnú súťaž Interporta v Českej republike.

Aké hudobné žánre sú zastúpené na súťaži?

Najčastejšie ide o folkovú a popovú hudbu. Prihlásiť sa však môže ktokoľvek, aj džezová alebo metalová kapela. Podmienkou je, že musia hrať naživo.

Aké je tvoje spojenie s hudbou? Si hudobníčka, poslucháčka alebo skôr manažérka hudobných podujatí?

Vyštudovala som muzikológiu, takže som sa venovala hudbe po odbornej stránke. Zároveň som pôsobila ako dobrovoľníčka na rôznych hudobných podujatiach, napríklad na festivale Konvergencie, na koncertných vystúpeniach hudobného telesa Quasars Ensemble či na World Music Festivale v Bratislave. Som aj hudobníčka, venujem sa hre na priečnej flaute a pôsobím v neprofesionálnom orchestri.

Akú hudbu hráte?

Zameriavame sa na vážnu hudbu a filmovú hudbu. Hráme napríklad Šostakoviča, Čajkovského, Brahmsa, Johanna Straussa, ale aj Pirátov z Karibiku, hudbu z filmu Sám doma a Harryho Pottera. Voláme sa orchester Dominanta, vznikli sme len minulý rok a prvý koncert budeme mať v apríli. Všetky naše prvé koncerty boli zatiaľ presunuté kvôli covidu.

Akú hudbu máš najradšej?

Epic music a trailer music. A taktiež vážnu a filmovú hudbu.

Čo je to epic music?

Je to pomerne nový žáner, ktorý sa formuje intenzívnejšie asi 15 rokov. Je to niečo ako hudba k trailerom, ale bez traileru. Ide o hudbu, ktorá nie je závislá od obrazu (ako napríklad trailerová alebo filmová hudba), je veľmi emotívna a používa prvky z vážnej, populárnej aj elektronickej hudby. V poslednom čase si získala veľkú popularitu.

Keby si si mala so sebou zobrať na opustený ostrov tri CD, ktoré by to boli?

SkyWorld od skupiny Two Steps from Hell, album Please, Please Me od The Beatles a tretím by bola hudba Hansa Zimmera k filmu Inception.

TEXT: Redakcia

FOTO: Archív Kataríny Baštekovej

Viac informácií o súťaži Kontakt: https://www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky/strunobranie/