Moje umenie

Slovakiana oslavuje 4 roky

Webový portál www.slovakiana.sk zmenil nielen svoju tvár. Voľné digitalizované objekty môžete teraz vyhľadávať pomocou GPS súradníc a na sociálnych sieťach sa rozbehol seriál o záchrane slovenských hradov.

Najvýraznejšou novinkou digitalizovaného kultúrneho dedičstva Slovakiana je zmena úvodnej stránky, na ktorej sa nachádzajú samotné zbierky objektov. Jedným klikom sa tak dostanete k tematickej kolekcii, k výstave alebo článku. Pribudla aj sekcia oznamov o aktuálnom dianí v oblasti kultúrneho dedičstva Slovenska a na portáli Slovakiana. Archívy sa nachádzajú pri príspevkoch, ale i v spodnej časti portálu.

Na Slovakiane pribudla aj nová funkcionalita, vďaka ktorej teraz môžete vyhľadávať voľné digitalizované objekty pomocou GPS súradníc.

Najväčšou výzvou bola príprava seriálu Záchrana hradov na Slovensku s občianskymi združeniami a dobrovoľníkmi, ktorí svoj život zasvätili obnove hradov. Reportáže zachytávajú ich činnosť od začiatku cez problémy, ktoré ich sprevádzali, až po ich vízie do budúcnosti.

Celkovo bolo spracovaných zatiaľ okolo 1 776 427 digitálnych objektov a viac ako 81 551 z nich je voľne prístupných pre verejnosť.

Na portál priebežne pribúdajú články o kultúrnom dedičstve Slovenska. Prečítajte si nové blogy o prvkoch zapísaných v Reprezentatívnom zozname UNESCO; o slovenských hradoch a iných národných pamiatkach ako Mohyla generála M. R. Štefánika, o histórii súťaže Hviezdoslavov Kubín, o živote dynastie Habsburgovcov; o živote a diele slovenských výtvarných umelcov.