Moje umenie

SLOVAKIANA na IXPO 2019 zahviezdila

(Zdroj: Jakub Jančo)

Stačilo si nasadiť virtuálne okuliare a ocitli ste sa v Zlatom veku Peterhofu, navštívili ste rodisko M. R. Štefánika alebo ste si pozreli výstavu Martina Benku.

Najväčší technologický festival na Slovensku IXPO navštívilo posledný aprílový týždeň vyše 15-tisíc ľudí. K najzaujímavejším patril určite stánok Slovakiany z Národného osvetového centra, ktorý vás dokázal vtiahnuť do virtuálneho sveta kultúrneho dedičstva. Na výber ste mali z niekoľkých prehliadok múzeí, výstav a expozícií Slovenského národného múzea.

No nielen dospelí, ale i deti si mohli vyskúšať alebo overiť svoje zručnosti formou interaktívnych aplikácií Digitálneho múzea – Živé sochy, Semenárna, Vyhľadávanie podľa tvaru alebo puzzle, vďaka ktorým mohli spoznať kultúrne dedičstvo hravou formou.

(Zdroj: Jakub Jančo)

Pomocou aplikácie ste si mohli pozrieť aj 3D model objektu Cvernovka, v ktorej zásuvky ukrývali obrazy s technickými nákresmi zariadení, alebo sa „poprechádzať“ na virtuálnej výstave Reklama a obchod 1918 – 1948.

Mohli ste si tiež zblízka obzrieť zrekonštruovanú kostru „československého jaskynného leva“ v skutočnej veľkosti. Kostra bola vytvorená v Digitalizačnom centre Múzea SNP v Banskej Bystrici pomocou 3D tlačiarne. Kostené pozostatky sa našli na Slovensku aj v českých jaskyniach a chýbajúce časti sa dokonštruovali podľa stavby tela súčasných druhov. Lev je uložený na zámku v Múzeu Blanenska v Blansku na Morave.
Stánok Slovakiany pútal záujem aj multimediálnou prezentačnou vitrínou – Magicboxom, s digitalizovaným výberom kníh a časopisov Slovenskej národnej knižnice, v ktorom úžasne vynikli ilustrácie v rozprávkových knižkách pre deti.

Ak ste na IXPO neboli, kliknite na stránku Slovakiana.sk, nájdete na nej digitalizovanú knižnicu alebo si môžete z domu popozerať mnohé muzeálne a galerijné objekty.

(Zdroj: Jakub Jančo)

Slovakiana spolupracuje s pamäťovými a fondovými inštitúciami Ministerstva kultúry Slovenskej republiky – s Múzeom Slovenského národného povstania, Národným osvetovým centrom, so Slovenským národným múzeom, Slovenskou národnou knižnicou, Slovenskou národnou galériou, Slovenským filmovým ústavom, s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky, so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom (SĽUK), Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, s Univerzitnou knižnicou v Bratislave. Tieto inštitúcie okrem iného ochraňujú kultúrne dedičstvo, tradičné hodnoty a Slovakiana sa ich snaží moderným a inovatívnym spôsobom priblížiť verejnosti.