Moje umenie

Najpopulárnejšie festivaly na Slovensku sú Pohoda a Východná

(Zdroj: pixabay)

Začína sa festivalové leto, v ktorom bude opäť dominovať hudba a folklór. Práve koncerty a folklórne vystúpenia sú tým, čo majú na Slovensku ľudia najradšej.

Keď sa povie festival, čo vám automaticky napadne? Festival Pohoda? Ak áno, tak patríte do veľkej skupiny ľudí, ktorú tvorí až 86 percent Sloveniek a Slovákov. Zistilo to Národné osvetové centrum v reprezentatívnom prieskume o popularite festivalov na Slovensku.

Druhým najznámejším festivalom je Východná, na ktorú si automaticky spomenulo 29 percent opýtaných. Na treťom mieste sa umiestnil rockový festival Topfest (14%), ktorý sa koná každoročne na Zelenej vode pri Novom meste nad Váhom.

Zaujímavé je, že v prvom desiatke festivalov sa nachádzajú len hudobné festivaly a folklórne slávnosti.

To, že popularita festivalov ide ruka v ruke s návštevnosťou dokazujú ďalšie čísla z prieskumu. Až polovica opýtaných uviedla, že sa za posledný rok zúčastnila nejakého hudobného festivalu a 45 percent respondentov uviedlo, že bolo na nejakom folklórnom podujatí. Najčastejšie zavítali ľudia na trenčiansku Pohodu a na folklórny festival Východná. Medzi divadlami zvíťazila Divadelná Nitra najnavštevovanejším filmovým festivalom je Art film fest.

Autor: Redakcia