Moje umenie

Obľúbenci mojej knižnice III – knižky pre väčších školákov

Máte deti, ktoré už chodia na druhý stupeň základnej školy? Týchto 5 kníh by ste mali mať doma.

Ahojte, milovníci knižných príbehov a rozprávkových ilustrácií. Opäť sa vám prihováram od mojej preplnenej knižnice. Niekedy mám pocit, že od toľkej ťarchy odo mňa odíde a nájde si miesto v domácnosti, kde sa menej číta. Potom si ju zas predstavujem ako šťastnú, usmievavú policu, ktorá v seba ukrýva rozprávky a už sa nevie dočkať, kedy prinesiem novú knižku a budem pre ňu opäť hľadať voľné miestečko. Tak či onak, zatiaľ je u nás doma.

Vybrala som z nej tentoraz pár titulov pre druhostupniarov. Tí si už nevyberajú knižky podľa peknej obálky, ale podľa lákavého názvu. Namiesto ilustrácií si radšej prečítajú názvy kapitol v obsahu. Hľadajú napätie, ale aj lásku. Poďme ku knižným tipom pre týchto skoro  dospelákov.

PIŠTÁČIK

Knižku napísal slovenský spisovateľ Dušan Dušek, ktorého knižky pre deti majú čestné miesto v mojej knižnici. Ilustrácie ku skvelému a vtipnému textu nakreslil Ďuro Balogh (druhé vydanie). Niekedy si len tak listujem stránkami a bavím sa obrázkami.

Pištáčik je veselý chlapík, ktorý žije v Šaštíne. Je kamarát s vrabcami, škorcami, stehlíkmi či s drozdami. Má verného kamaráta, psa Čujka, a veľa známych. So všetkými vychádza dobre, až na Marcela. Ten sa mu snaží prekaziť všetky plány. Zábavné povedačky, v ktorých na rozdiel od mnohých príbehov pre deti vystupujú dospeláci. Určite sa nasmejete!

TULÁČIK A KLÁRA

Kniha Tuláčik a Klára je citlivým hľadaním toho, čo je v živote dôležité. Psík Tuláčik, ako už  vyplýva z jeho mena, je stratený. Nielen v priestore, ale aj v hodnotách. Dievčatko Klára mu pomáha s nástrahami života.

Druhé upravené vydanie ilustroval významný slovenský ilustrátor Ľuboslav Paľo. Jeho ilustrácie pozdvihli textovú podobu na ešte vyššiu úroveň a boli zapísané na Čestnú listinu IBBY, Medzinárodnej únie pre detskú knihu.

Kniha bola preložená do viacerých jazykov (taliančina, poľština, čeština), získala ocenenie Najkrajšia detská kniha roka Slovenska a medzinárodnú cenu Corvi Bianchi (Biele havrany). Zaradili ju aj do stálej zbierky kníh medzinárodnej knižnice v Mníchove.

Erik Jakub Groch v tejto knižke potvrdil, že je veľmi citlivým autorom. Každé slovo kladie na papier pomaličky a potichučky. Každé slovo rezonuje a cítiť v ňom veľkú pokoru a harmóniu.  Sedem krátkych rozprávok hovorí o tom, že naozaj dôležité a cenné sú skutočné potreby (domov, jedlo, láska) a so zbytočnosťami (zdanie, zhon, sláva) je zakaždým len veľa neužitočného trápenia.

Erik Jakub Groch žije v malej dreveničke v dedinke Úloža pri Levoči. Život v obklopení prírodou je preňho terapiou a v jeho knihách je tú atmosféru cítiť.

ÚTEK

Knihu Útek vydalo OZ BRAK. Vyšla v českom, španielskom, kórejskom, slovinskom a talianskom jazyku. Autorom textu je Marek Vadas, knihu ilustrovala Daniela Olejníková.

Pri písaní textu vychádzal autor zo svojich skúseností z Afriky, najmä z Kamerunu, ktorý pravidelne navštevuje. Ako prvú knižku pre deti napísal Rozprávky z čiernej Afriky. V Úteku rieši vážny problém utečenectva. Hrdinami dobrodružného príbehu sú chlapec a jeho pes  Alan, ktorí sa v snahe nájsť si nový domov často stretávajú s odmietaním a predsudkami.

ROZPRÁVKA O LIETAJÚCEJ ALŽBETKE

Autorom knižky je slovenský básnik, prozaik, esejista, výtvarník a kazateľ Daniel Pastirčák. Všetky jeho knihy vás nútia poriadne sa zamyslieť nad vecami, ktoré nás obklopujú.

Hrdinami príbehu sú starenka Anči s jej zázračnou záhradkou, rozlietaný starček Janči a Alžbetka, ktorá vyrástla pod ľaliou. Starček Janči daruje Alžbetke krídla. Môžu lietať spolu, až kým…

Okrem výborného textu potešia vaše estetické cítenie aj akvarely Veroniky Klímovej Holecovej. Akoby ste boli v galérii.

AKO SOM SA STAL MUDRCOM

Rudolf Sloboda patrí k našim najlepším a najznámejším spisovateľom. Známe sú napríklad  jeho texty Narcis alebo Rozum. Jeho hry boli uvedené v divadle Astorka Korzo’90.

Ako som sa stal mudrcom nie je typická rozprávková knižka. Ide o príbehy päťročného chlapca Janka, ktorý vidí svet po svojom a nerozumie, prečo ho dospelí vidia inak. Poznáte to, však?

Neváhajte teda a otvorte túto knižku o tom, ako sa z predškoláka stáva mudrc (moderný mudrlant). Ilustroval ju Tomáš Klepoch.

TEXT A FOTOGRAFIE: Barbora Zamišková                                                        

Autorka je herečka a prodekanka Divadelnej fakulty VŠMU.