Moje umenie

Piesne Miroslava Žbirku, ktoré inšpirovali umelcov

Miroslav Žbirka v jeho obľúbenom V-klube. (FOTO: Peter Stanley Procházka)

Pustite si pesničky Miroslava Žbirku, ktoré znejú úplne inak, ako ich poznáte.

Miroslav Žbirka už nezloží žiadnu novú pieseň. Koniec koncov, zložil ich stovky, vyšli na štrnástich  albumoch a na ďalších sa podieľal v skupine Modus. Ďalšie piesne naspieval pre Orchester Braňa Hronca, Orchester Gustáva Offermanna či v projektoch, ako bol napríklad muzikál Neberte nám princeznú.

Piesne, ktoré zložil či naspieval, inšpirovali a budú inšpirovať generácie slovenských hudobníkov. Pretože ako napísal hudobník a producent Roland Kánik, „ak bol niekto v československej pop music naozajstný songwriter, tak on určite. Jeho songy sú nadčasové, nestarnú, dokonca vytvárajú ilúziu nesmrteľna, s ktorou sme si ho spájali“.

Pustite si niektoré z najvydarenejších coververzií piesní Miroslava Žbirku:

Letná láska

Pieseň Letná láska je notoricky známa, lenže v podaní kapely Hex, ktorá ju vydala na svojom albume Abrakadabra, sa stala takou úspešnou, že väčšina mladších poslucháčov ani netuší, že ide o cover verziu. Pôvodne ju naspieval Miroslav Žbirka ako člen kapely Modus.

https://www.youtube.com/watch?v=8eGuMJLuQ4Y&ab_channel=musicskfan%21

Cover verzia v podaní skupiny HEX:

Do člna

Do člna je pieseň, ktorú Miroslav Žbirka naživo nikdy nehrával. Vyšla ešte v roku 1984 na albume Nemoderný chalan a Meky ju do svojho koncertného repertoáru zaradil až po tom, ako ju počul v podaní českej kapely Midi Lidi.

Midi Lidi si dokonca zavolali Miroslava Žbirku na svoj pražský koncert:

Páčiš sa mi

Ďalšou menej známou skladbou, ktorá vyšla na albume Nemoderný chalan, je skladba Páčiš sa mi.

Celkom nečakane sa stala o niekoľko dekád neskôr veľmi obľúbenou skladbou drum’n bassových producentov, ktorí zistili, že sa im po úprave hodí do ich setov:

Balada o poľných vtákoch

Možnou najobľúbenejšou skladbou Miroslava Žbirku je pieseň Balada o poľných vtákoch.

Tú hrávalo v prerobenej verzii už trio Šeban – Buntaj – Rózsa a nedávno jej cover verziu predstavilo aj mladé duo LASH & GREY:

TEXT: Redakcia

FOTO: Peter Stanley Procházka