Moje umenie

Na November ’89 spomínali Lasica, Žbirka a Kocáb spoločne s mladou generáciou hudobníkov

Meky Žbirka vystúpil s piesňou V slepých uličkách. (Zdroj: Ctibor Bachratý)

Podujatie Ďakujeme, že môžeme symbolicky prepojilo pamätníkov Novembra ’89 s dnešnými tridsiatnikmi.

„Do batôžka si nalož pretvárku, lož a faloš a pekne zahoď všetky do studne. A rovno z prvej várky skús život bez pretvárky a uvidíš, či z teba ubudne.“ Tieto slová zneli na Námestí SNP presne pred 30 rokmi z novembrových tribún. Dnes nám síce lož a pretvárka dennodenne pripomínajú, že ony nikam neodchádzajú, no nad odkazom Novembra ’89 sa im zvíťaziť našťastie nepodarilo.

Za to, že žijeme v slobodnej krajine, patrí vďaka osobnostiam z námestí Novembra ’89. Jednou z nich bol aj Milan Lasica, ktorý s piesňou Do batôžka vystúpil na spomienkovom podujatí Ďakujeme, že môžeme. Medzi ďalšími účinkujúcimi boli umelci ako Michael Kocáb, Vladimír Merta či Meky Žbirka, ktorý zaspieval pieseň V slepých uličkách.

https://www.youtube.com/watch?v=fG63npBWyfk

Dramaturgom celej akcie bol jeden z novembrových tribúnov Agnes Snopko, ktorý chcel, aby podujatie nebolo len o spomínaní, ale aj o súčasnosti. „Koncert sa volal Ďakujeme, že môžeme a bol teda nielen spomienkou na Nežnú revolúciu, ale zároveň aj historickým podobenstvom pre súčasnosť. Pre dnešných tridsiatnikov, ktorí práve Nežnej revolúcii ďakujú, že môžu prejaviť na námestiach svoj názor v podobe hnutia Za slušné Slovensko,“ vysvetlil Snopko.

Na pódiu sa nestretli len pamätníci, ale aj ľudia, ktorí vďaka Novembru ’89 mohli vyrastať v  slobodnej spoločnosti. Katarzia spolu s Jonatánom Pastirčákom spracovali po novom skladbu Roba Grigorova Pocta Majakovskému, symbolické bolo vystúpenie Simy Martausovej ako speváčky narodenej na prelome dvoch režimov. Dve generácie sa stretli aj pri pesničke Do batôžka. Jara Filipa, ktorý pôvodne sprevádzal Milana Lasicu na klávesoch, nahradila klaviristka Ľubica Čekovská.

Jedným z organizátorov podujatia bolo aj Národné osvetové centrum.

Jara Filipa nahradila za klavírom Ľubica Čekovská. (Zdroj: Ctibor Bachratý)
Michael Kocáb zaspieval pieseň Sebastián. (Zdroj: Ctibor Bachratý)
Katarzia s Jonatánom Pastirčákom prerobili Poctu Majakovskému od Roba Grigorova a pridali do nej elektroniku. (Zdroj: Ctibor Bachratý)
Deti novembra zastupovala na podujatí Sima Martausová. (Zdroj: Ctibor Bachratý)
Vladimír Merta zaspieval svoju Omamnú kvetinu pravdy. (Zdroj: Ctibor Bachratý)
S prejavom vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: Ctibor Bachratý)