Od Alexandra Moyzesa, až po popovú kapelu Billy Barman. Aj takto zjednodušene by sa dala opísať cesta, ktorú má za sebou Slovenský ľudový umelecký kolektív, známejší pod skratkou SĽUK. V septembri oslávi tento súbor 70 rokov od svojho vzniku.
Prvé roky v povojnovom Československu
Príbeh SĽUKU-u sa začal po vojne, v roku 1949, kedy vznikol ako profesionálny súbor zaoberajúci sa umeleckým spracovaním a interpretáciou folklóru. S myšlienkou jeho založenia prišiel vtedajší povereník informácií a osvety Ondrej Pavlík, ktorý pripravoval oslavy piateho výročia SNP a mal v úmysle kvôli nim spojiť všetky existujúce amatérske súbory. Chcel, aby na veľkolepom podujatí vystúpili s jednotným programom. Od januára do mája 1949 sa preto robil po Slovensku nábor do tanečného súboru, zboru a orchestra. Prihlásilo sa 900 uchádzačov, komisia ich vyskúšala 700. Do súboru nakoniec nastúpilo 38 tanečníkov, 45 členov speváckeho zboru a 18 členov orchestra.
Vystúpenie na oslavách SNP malo obrovský úspech. Nasledovalo vlakové turné po Slovensku a odvtedy je SĽUK značkou, ktorá je obľúbená medzi odbornou verejnosťou, ale aj bežnými divákmi.
70 rokov na scéne
Od vzniku SĽUK-u ubehlo už 70 rokov. Za ten čas s ním spolupracovalo množstvo osobností, na čele s choreografmi Martinom Ťapákom a najmä Jurajom Kubánkom, a s hudobnými skladateľmi Alexandrom Moyzesom, Svetozárom Stračinom, či Eugenom Suchoňom. Dramaturgia súboru sa však v poslednom období otvorila aj iným žánrom. Súbor napríklad nadviazal spolupráce s formáciou Pacora Trio, s Henrym Tóthom alebo s Janou Kirschner. Kapela Billy Barman nahrala minulý rok úspešný live album Potichu, ktorý vznikol počas spoločného turné so speváčkami SĽUK-u.
Pri príležitosti svojej sedemdesiatky uvedie SĽUK okrem iných programov aj reprezentačný hudobno-tanečný program 70 ROKOV, v ktorom divákovi ponúkne pohľad na viaceré podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto umeleckého telesa.
Autor: Redakcia