Moje umenie

Výnimočný jubilejný ročník súťaže Cineama spojí generácie

Na 30. ročníku súťaže amatérskej filmovej tvorby sa predstaví 69 súťažných titulov od hraných a dokumentárnych snímok až po animované filmy, experimenty a hudobné videoklipy. Festivalový program ponúkne aj tvorivé dielne, diskusie, sprievodné premietania alebo filmový kvíz.

Trojdňovú prehliadku slávnostne otvorí ikonické dielo poľského kina morálneho nepokojaAmatér režiséra Krzysztofa Kieślowského, a koncert autentických rómskych piesní v podaní muzikantských legiend z bardejovskej Poštárky Marcely a Jozefa Dreveňákovcov a Jozefa Mika „Kopýtka“.

Okrúhly 30. ročník Cineamy bude v mnohom výnimočný. Výročie vytvorilo prirodzenú príležitosť na návrat do histórie amatérskeho filmového hnutia a dialóg medzi generáciami. Súčasťou sprievodného programu je premiéra Osmičkárov – retrospektívy nanovo digitalizovaných autorských filmov z domácich archívov kinoamatérov, ktorí s nakrúcaním začínali ešte v ére kamier na úzky film. Viacerí z nich svoje diela osobne uvedú na podujatí. Retro témy sa držia aj tvorivé dielne, počas ktorých si prácu s 8 mm a 16 mm filmovou surovinou môžu vyskúšať mladí ľudia narodení v dobe digitálnej.

Starými 8 mm filmami je voľne inšpirovaný aj plagát, nové logo a vizuálna identita z dielne oceňovaného dizajnéra Matúša Hnáta, ktorú si súťaž Cineama dopriala k svojmu výročiu. Vizuál na jednej strane vyjadruje rešpekt ku koreňom amatérskeho filmu v jeho analógovej podobe, zároveň chce komunikovať odvahu k zmenám, ktoré súťaž v dobe rýchlo sa meniacich technológií a nových výziev potrebuje.

Niektoré z týchto výziev odhalilo aj obdobie pandémie. Obmedzenie osobného kontaktu výrazne zasiahlo do vzdelávacieho procesu a do dennodennej práce učiteľov a učiteliek. Okrem iného skomplikovalo aj vznik filmov na pôde umeleckých škôl a krúžkov. Napriek tejto situácii deti pokračovali v tvorbe a ich diela ako autentické svedectvo o tomto zvláštnom období si budeme môcť spoločne pozrieť.

Systematická podpora filmových pedagógov a pedagogičiek, metodikov a metodičiek je v kontexte kultúrno-osvetového rozmeru súťaže Cineama nesmierne dôležitá. Preto sú súčasťou sprievodného programu celoštátneho kola aj Raňajky s filmovou výchovou – inšpiračné stretnutie ľudí, ktorí sa venujú filmovému vzdelávaniu.

Pozvanie prijali výnimočné filmárske a pedagogické osobnosti z celej krajiny a zo susedného Česka. V porote I. a II. vekovej skupiny budú pôsobiť Jiří Forejt, dramaturg partnerskej súťaže České vize a expert na filmovú výchovu, dokumentaristka Vladislava Sárkány a dramaturg medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča, scenárista a prozaik Jakub Spevák. Porotu III. vekovej skupiny tvoria oceňovaná filmová režisérka Iveta Grófová, výkonná riaditeľka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet Eva Križková a dokumentarista Marek Kuboš.

Cineama je postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby a vrcholné podujatie svojho druhu na Slovensku, ktorú vyhlasuje Národné osvetové centrum. Organizátorom je Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove. Viac o podujatí nájdete na https://www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky/cineama/.

Cineama 2022 – katalóg

TEXT: Redakcia

FOTO: Národné osvetové centrum