Moje umenie

Aj za 48 hodín sa dá natočiť dobrý film. Presvedčte sa sami

(Zdroj: Claire French)

Už takmer 20 rokov súťažia takéto filmy o možnosť dostať sa na festival v Cannes.

V roku 2001 mali Mark Ruppert a Liz Lanston voľný víkend a dostali nápad, že počas neho natočia film. Za 48 hodín sa im podarilo napísať scenár, natočiť jednotlivé scény, film postrihať a dokončiť. Výsledok ich príjemne prekvapil. Napriek prakticky nulovej príprave a minimálnemu času čokoľvek opakovať alebo opravovať bol výsledok veľmi svieži a pozerateľný. Rozhodli sa v tom pokračovať a ich koncept sa postupne preslávil po celom svete.

Víkend bez spánku

Podujatie 48 Hour Film Project sa prvýkrát uskutočnilo vo Washingtone DC s jedným súťažným tímom – samozrejme, ide o film Marka Rupperta a Liz Lanston. Dnes sa točia ročne tisícky takýchto filmov po celom svete. Z malého víkendového projektu sa stala celosvetová súťaž so striktnými pravidlami.

Súťažiť sa začína vždy v piatok o siedmej hodine večer a najneskôr do nedeľného večera musí byť dodaný hotový film. Každému tímu filmárov je pridelený žáner, postava, rekvizita a veta z dialógu. To všetko musí byť nejakým spôsobom zapracované do filmu. Každý tím si samostatne skladá štáb, zaobstaráva si technické vybavenie a všetko ostatné, čo je potrebné na nakrútenie filmu za jeden víkend. Na súťaži sa môže zúčastniť ktokoľvek.

A prečo to vlastne všetci robia? Okrem zábavy a radosti zo samotnej tvorby je motiváciou šanca dostať sa na premietanie najlepších filmov z celého sveta. Víťazný film sa dokonca dostane na medzinárodný filmový festival v Cannes.

Točí sa aj u nás

Natočených už bolo približne 30-tisíc filmov a tie najlepšie sa už deväťkrát premietali na filmovom festivale v Cannes. A o aké filmy vlastne ide? Sú to prevažne krátke, 4- až 7-minútové snímky, ktorých tvorcovia nie sú profesionálni filmári. Občas sa však aj v týchto filmoch objavia ľudia ako Martin Freeman (známy napríklad zo seriálov Fargo a Sherlock) alebo otec Georgea Clooneyho Nick Clooney.

Súťaž sa pravidelne konala aj v Bratislave, od roku 2017 má však prestávku. Ďalší ročník by sa mal uskutočniť v roku 2020.

Minimálne jeden takýto film, nakrútený za 48 hodín, však nedávno vznikol aj na Slovensku a režisér Jakub Chochula s ním vyhral festival amatérskych filmov CINEAMA 2019.

https://www.youtube.com/watch?v=CEZpPSw6_GM

Pozrite si aj ďalšie ocenené filmy:

Najlepší slovenský film z roku 2015:

Na druhom mieste v celosvetovej súťaži v roku 2015 sa umiestnil český film Bio Buddy: