Moje umenie

Scénická žatva ponúkne to najlepšie z predchádzajúcich ročníkov

Na festivale nebudú okrem divadelných predstavení chýbať ani vzdelávacie aktivity, filmový kvíz či fotosúťaž, hovorí Matej Moško, programový riaditeľ festivalu.

Má zmysel robiť divadelný festival, ak sa herci nemôžu stretnúť s divákmi? 

Festival sme mohli mať buď online, alebo vôbec. Otázkou teda bolo, či je lepšie Scénickú žatvu urobiť alebo neurobiť. A tam je odpoveď pomerne jasná. Treba urobiť všetko pre to, aby divadelné súbory mohli ukázať svoje predstavenia svetu, aby dostali spätnú väzbu od divadelných odborníkov a aby sa divadelníci mohli stretnúť – aspoň virtuálne.

Má v tomto Scénická žatva prvenstvo?

Nie, určite nie sme prví. V najnovšom Javisku prezident Slovenského strediska AITA/IATA Jozef Krasula píše o tom, ako si v Európe ochotnícki divadelníci poradili s aktuálnou situáciou. Online festival už zorganizovali napríklad Rusi i Slovinci. Na Slovensku sme už mali online filmové festivaly BAB či Jeden svet. Divadelníci zasa mohli online sledovať napríklad festivaly Drama Queer a Nová dráma.

V čom bude festival iný v porovnaní s bežným ročníkom?

Okrem toho, že tentoraz nebude naživo, bude najväčší rozdiel v obsahu festivalu. Tento rok prakticky neprebehli postupové súťaže. Vyzvali sme síce súbory, aby nám poslali záznamy inscenácií, ale prišlo ich iba osemnásť. To sa, samozrejme, s výberom na postupových súťažiach nedá porovnávať. Hlavný program sme preto poskladali z archívnych záznamov inscenácií, ktoré v minulosti získali ocenenie Tvorivý čin roka.

Aký bude mať festival formát? Pôjde niečo z programu naživo?

Chceli sme využiť špecifiká online priestoru. Kým na živom festivale si každé predstavenie mohli diváci pozrieť iba raz a v konkrétnom čase, tak na online Žatve budú záznamy inscenácií dostupné od pondelka do nedele. Aj prednášky a workshopy budú k dispozícii od momentu, keď sa začne livestream, až do konca festivalu. Program si tak môže každý pozrieť doma podľa vlastných preferencií.

Budú súčasťou programu aj vzdelávacie aktivity?

Hoci to tak vôbec nevyzerá, tento rok oslavujeme okrúhle sté výročie od založenia Slovenského národného divadla. O tejto udalosti príde hneď v pondelok porozprávať divadelný historik Karol Mišovic. Okrem toho budú súčasťou programu rozborové semináre k záznamom inscenácií, ktoré nám poslali súbory. Pripravujeme tiež Master Class s hercom Ľubom Bukovým, ktorý si trúfa tento workshop viesť cez Zoom, na čo som veľmi zvedavý.

Na čo sa najviac tešíš?

Teším sa úplne na všetko. Ale spomeniem niečo, o čom som ešte nehovoril. Pripravili sme aj sprievodný program. V stredu bude napríklad vedomostný filmový kvíz s Petrom Konečným, ktorý je už tradičnou súčasťou Žatvy. Tentoraz bude online. Veľmi sa teším aj na sprievodnú fotosúťaž. Ľudí sme vyzvali, aby nám posielali fotky s divadelnými pamätníkmi.

ROZHOVOR VIEDOL: Matej Vanoch

FOTOGRAFIE: Jakub Jančo

Festival Scénická žatva sa bude konať počas posledného predvianočného týždňa (14. – 20. decembra 2020)