Moje umenie

Scénická žatva patrí do Martina

Letný divadelný festival sa tento rok výnimočne zmení na zimné podujatie. (Zdroj: Jakub Jančo)

Prečo sa najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe tento rok neuskutoční na konci leta v Martine, ale v predvianočnej Bratislave? Opýtali sme sa programového riaditeľa Mateja Moška.

Scénická žatva mala byť vďaka oslavám Roku slovenského divadla ešte výnimočnejšia ako inokedy. Prečo sa nebude konať v augustovom termíne, na ktorý boli divadelníci roky zvyknutí?

 Pretože od tohtoročného marca už neplatí nič, na čo sme boli desaťročia zvyknutí. Svet sa zmenil. Všetci divadelníci sa pripravovali a tešili na veľkolepú celoročnú oslavu divadla po celej republike. Namiesto toho museli zatvárať divadlá a stopli prípravu predstavení. To všetko sa týka aj ochotníkov.

Momentálne sa situácia výrazne zlepšuje. Bolo naozaj nevyhnutné presunúť festival na december?

 Augustová Scénická žatva je vyvrcholením sezóny neprofesionálneho divadla. Ochotníci väčšinou pripravia jednu inscenáciu ročne. A keďže sa sezóna skončila predčasne, mnohí z nich to jednoducho nestihli. Pre obmedzenia neprebehli ani celoštátne postupové súťaže, ako napríklad Zlatá priadka, Belopotockého Mikuláš či všeobecne známy Hviezdoslavov Kubín. Program Žatvy tvoria práve víťazi týchto súťaží a bez súťaží niet víťazov. Preto sme s vierou, že sa situácia neskôr zlepší, súťaže presunuli na jeseň a Scénickú žatvu na december.

Je december dobrý termín pre takýto divadelný festival?

Vôbec nie. Na jeseň divadlá premiérujú najväčšie divadelné ťaháky a majú najväčšiu návštevnosť. Budeme mať silnú konkurenciu. Ale viac mesiacov už tento rok mať nebude. Inú možnosť sme už veľmi nemali.

Divadelníci nemohli niekoľko mesiacov skúšať. Aký to bude mať vplyv na celoštátne prehliadky?

 Je možné, že niektoré súbory sa už k rozpracovaným inscenáciám vôbec nevrátia. Osobne sa najviac bojím o inscenácie, ktoré mali vzniknúť na školách a ZUŠ-kách. Zuškári sa totiž na rozdiel od dospelých divadelníkov cez prázdniny kvôli divadlu nestretnú. Do marca ale časť sezóny predsa len prebehla a máme za sebou niekoľko regionálnych a krajských súťaží. Pár inscenácií už vzniklo a ďalšie ešte len vzniknú. Takže jesenné súťaže majú zmysel a budú mať podľa mňa aj peknú účasť.

 Bolo v hre aj zrušenie celého festivalu?

 Áno. Až do rozhodnutia o presunutí termínu a zmene miesta sme vôbec nevedeli, či Žatvu  budeme môcť uskutočniť. Najprv sme verili, že sa nám podarí usporiadať v pôvodnom termíne aspoň menšiu Žatvu bez víťazov. To padlo v momente, keď sme dostali odporúčanie  do konca augusta nič neorganizovať. Položartom sme dokonca premýšľali aj nad online verziou súťaží. Riešenie, ktoré sme našli, je najlepšie zo zlých riešení. Určite nechcem nikoho strašiť, ale možnosť, že do konca roka žiadne súťaže ani samotná Žatva vôbec nebudú, je stále reálna. Zatiaľ sme iba posunuli termín a veríme, že nás na jeseň neprekvapí druhá či tretia vlna.

 Tradičným miestom festivalu je Martin. Prečo ste ho presunuli do Bratislavy?

 Pretože sme boli tvrdohlaví. Za každú cenu sme chceli, aby Žatva tento rok prebehla. Hneď v marci som chcel rezervovať v martinskom SKD alternatívny jesenný termín. Lenže SKD celú svoju sezónu preplánovalo na koniec roka a presunulo tam aj vlastný festival Dotyky a spojenia. Jednoducho sme Žatvu na jeseň nemali v Martine kde uskutočniť. Nie každé predstavenie sa dá odohrať v kine a v decembri nepripadá do úvahy ani exteriér. Mimo leta nemôžeme rátať ani s internátmi na ubytovanie. Žatva môže byť v Martine aj vďaka tomu, že sa koná v auguste, keď sú internáty aj divadlá prázdne.

 Nevyčítali vám, že sa opäť všetko tlačí do hlavného mesta?

Samozrejme, martinský internet v pondelok vybuchol. Dúfam, že všetci ľudia, ktorí sa vyjadrovali, na budúci rok prídu aj na predstavenia. (smiech). Ak nás neprekvapí nejaká ďalšia katastrofa, tak sa v ďalšom roku, samozrejme, vrátime do Martina. Už teraz dohadujeme martinské priestory na rok 2021 a ozývajú sa mi ľudia a inštitúcie, ktoré s nami chcú na ďalšej Žatve spolupracovať. Všetko zlé je tak na niečo dobré. Nebyť toho, že sme Žatvu presunuli, mnohí skvelí Martinčania by sa nám neozvali s ponukou spolupráce. Jednoducho by im to nenapadlo, pretože Žatvu považovali za samozrejmosť.

Podľa Mateja Moška sa Scénická žatva vráti do Martina už na budúci rok. (Zdroj: Jakub Jančo)

Nezvažovali ste iné slovenské mestá?

Zaujímavosťou je aj to, že z tých 97. ročníkov Scénickej žatvy (predtým pod inými názvami) sa niektoré konali napríklad v Banskej Bystrici či v Trenčíne. Situácia v divadlách na celom Slovensku je však podobná ako v SKD. Preto sme si vybrali miesto, kde sa môžeme spoľahnúť na vlastný divadelný priestor.

Nebolo vám ľúto porušiť dlhoročnú tradíciu? Dá sa martinská atmosféra preniesť do Bratislavy?

Áno, bolo to ľúto celému tímu, ale ak sme chceli zachrániť tento ročník, niečo sme museli obetovať. Martin je vhodnejšie miesto na vytváranie atmosféry, je menšie a všetko je na jednom mieste. Ale atmosféru tvoria ľudia a ochotníci sú v tvorení atmosféry veľmi dobrí. Dúfam v najlepšie, určite to ale nebude „martinská atmosféra“.

V akom priestore sa festival uskutoční?  

Okrem nášho domáceho V-klubu, ktorý má tiež svoju históriu plnú rôznych atmosfér, momentálne rokujeme so štyrmi ďalšími divadlami a vyzerá to nádejne. Zatiaľ ich ale nebudem menovať.

Prečo?

Kultúrna jeseň bude pre koronu extrémne plná. Nechcem nikomu dávať tipy, kde sme ešte našli okienka v kalendároch. (smiech)

 V čom bude Scénická žatva v Bratislave iná oproti tomu, ako bola pôvodne naplánovaná?

 Definitívne rozhodnutie o zmene miesta a termínu je pomerne čerstvé, takže ešte nemáme všetko vymyslené. Do Martina sme tento rok chceli priniesť trhovisko s dizajnovými výrobkami. To by napríklad v Bratislave počas Vianočných trhov nemalo zmysel. Povestný  festivalový stan nebudeme stavať vonku v decembrovej zime. Inak plánujeme zachovať všetko, čo sa bude dať, a chceme určite nejakým spôsobom Bratislave pripomenúť aj mesto Martin a Martinčanov.

Koronakríza sa dotkla všetkých divadelníkov. Ako sú na tom ochotníci? Nehrozí niektorým zánik?  

 Dúfam, že nie. Ochotníci zatvorením divadiel neprišli o zisky. Zvyčajne neplatia nájmy zo vstupného a herci nečakajú každý mesiac na výplatu. Ale keď sa partia nadšencov pol roka nestretne, ich nadšenie môže opadnúť. Verím, že tak ako každá kríza, aj táto nakoniec podnieti divadelníkov k novej vlne tvorivosti.

 Chceli by ste niečo odkázať neprofesionálnym súborom?

Pokúste sa aj túto situáciu využiť na skúmanie nového a neprebádaného. Prekážky nás nakoniec vždy urobia silnejšími. Príďte tento rok do Bratislavy a budúci rok do Martina.

Scénická žatva sa tento rok výnimočne uskutoční pred Vianocami, v termíne od 17. do 20.  decembra. Festival sa na jeden rok presunie z Martina do Bratislavy. 

TEXT: Redakcia

FOTOGRAFIE: Jakub Jančo