Moje umenie

Posolstvo k Svetovému dňu divadla pre deti a mládež

„Divadlo je dnes potrebné viac, ako kedykoľvek predtým,“ hovorí vo svojom posolstve Yvette Hardie.

Svetový deň divadla pre deti a mládež sa oslavuje každoročne 20. marca. Ide o celosvetovú akciu vyzdvihujúcu významnú úlohu, ktorú môže zohrať divadlo v živote mladého diváka alebo tvorcu. Koná sa pod záštitou Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ).

Prečítajte si tohtoročné posolstvo od Yvette Hardie, prezidentky organizácie ASSITEJ, ktorá pripomína dôležitosť dostupnosti divadla a kultúry deťom. Tento rok nebolo v mnohých krajinách možné naplniť slogan, ktorý sa k dnešnému dňu viaže: „Vezmite dnes dieťa do divadla.“  Pamätajme teda na to, aby sme tak urobili hneď, ako to bude možné.

Posolstvo Yvette Hardie

„Medzinárodná asociácia divadiel pre deti a mládež oslavuje tento deň od 20. marca 2001 a od roku 2012 preň máme slogan: Vezmite dnes dieťa do divadla. Týmto heslom sme chceli podporiť prístup detí a mládeže k umeniu a poukázať na skutočnosť, že sprostredkovatelia, sponzori i dospelí návštevníci divadiel nesú zodpovednosť za to, aby silu umenia spoznali aj mladí diváci.

Lenže po minulom chaotickom roku, keď sa celý svet obrátil hore nohami a umelci, divadlá, festivaly, rodiny, školy, ale predovšetkým deti a mládež prešli nespočetnými zmenami, si už nemôžeme dovoliť hlásať náš slogan s takým sebavedomím ako predtým. Nie preto, že by umenie a divadlo už neboli také dôležité (naopak: ak je pravda, čo píšu mladí autori našich posolstiev, sú potrebné viac ako inokedy), ale preto, že spôsoby, akými divadelné zážitky prežívame, sa museli zmeniť a adaptovať.

Preto by som na tohtoročný Svetový deň divadla pre deti a mládež chcela vzdať hold nesmiernemu talentu, kreativite, húževnatosti, prispôsobivosti, tvrdohlavosti a odhodlaniu, ktoré umelci za posledný rok prejavili pri hľadaní nových spôsobov, ako sa so svojimi divákmi spojiť.

Rozprávali príbehy na Facebooku a reagovali na podnety v živom chate. Vopred nahrali alebo aj naživo prenášali interaktívne predstavenia, ktoré mohli deti sledovať zo svojich domovov. Hrali divadlo v záhradách, parkoch, na uliciach a za oknami. Svoje spálne a obývačky premenili na magické priestory, ktoré mohli deti preskúmavať a rozvíjať svoje zmysly a predstavivosť. Presunuli na internet kurzy pre mládež a založili online knižnice natočených divadelných inscenácií a ďalších zdrojov. Siahli po bežne používaných elektronických zariadeniach, napríklad po mobilnom telefóne, a pustili sa aj do búrlivých vôd WhatsAppu, TikToku a Instagramu. Posielali si divadlo poštou, v balíčkoch plných kreatívnych nástrojov. Podporovali učenie z domova. Vytvárali diela o pandémii, vysnívali si a napísali scenáre, v ktorých sa budú ľudia môcť znovu stýkať. Usporiadali svoje festivaly, čítania, tábory a workshopy online. Lobovali, prejavovali podporu, protestovali, písali petície. Stáli pri sebe. Vystupovali v uliciach a posilňovali komunitnú solidaritu. Svoju vrodenú tvorivosť prejavili na milión spôsobov.

Dnes, keď spoločne stojíme na prahu ,neznámej budúcnosti‘, sa obraciame ku všetkým, ktorým záleží na tom, aby mladí ľudia mali k tejto plejáde umeleckého vyžitia prístup a prosíme ich, aby aj naďalej hľadali spôsoby, vďaka ktorým sa budú môcť mladí diváci s divadlom stýkať. Jedna vec je totiž istá: divadlo je dnes potrebné viac ako inokedy. V divadle sa medzi sebou prepájame a dávame si možnosť sa navzájom uzdraviť. Divadlo vytvára priestor na nové predstavy, súznenie a na hľadanie novej sily. V divadle si pripomíname svoje spoločné človečenstvo a znovu s ním splývame. A to všetko je možné len vďaka umelcovi v každom z nás.“

Yvette Hardie, predsedníčka Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež

TEXT PRIPRAVILA: Alexandra Štefková

FOTOGRAFIE: Medzinárodná asociácia divadiel pre deti a mládež