Moje umenie

Dramatická výchova online 2

Milan Čorba vytvoril stovky kostýmových návrhov pre film, divadlo a televíziu. (Zdroj: Záber z dokumentárneho filmu Martina Šulíka Milan Čorba)

Obdivujete v divadelných predstaveniach či vo filmoch oblečenie hercov a herečiek? Jedinečný kostým môžete navrhnúť aj doma v obývačke.

Viete, kto je to kostýmový výtvarník a čím sa zaoberá? Stručne povedané, je to človek, ktorý  vytvára návrhy kostýmových výprav v divadle, vo filme alebo v televízii. Spolupracuje s režisérmi, s odbornými pracovníkmi dielní pri realizácii a technologickom spracovaní svojich návrhov a je dôležitou súčasťou tímu tvorcov počas skúšobného a produkčného procesu.

Milan Čorba

Medzi našich najvýznamnejších kostýmových výtvarníkov patrí Milan Čorba. Tento umelec, ktorý už, bohužiaľ, nie je medzi nami, pracoval napríklad v Slovenskom národnom divadle, v Divadle na korze, ale spolupracoval aj pri tvorbe mnohých filmov. Vytvoril stovky divadelných a filmových kostýmových návrhov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Krátky trailer k filmu o jeho živote, ale najmä o jeho práci si môžete pozrieť na YouTube (film sa volá Milan Čorba).

Jeho návrhy kostýmov vyzerali napríklad aj takto:

Bertold Brecht: Dobrý človek zo Sečuanu
Bertolt Brecht: Dobrý človek zo Sečuanu
Ronald Harwood: Garderobiér

Navrhnite svoj prvý kostým

Ak si chcete toto zaujímavé divadelné povolanie vyskúšať doma, učiteľka a režisérka Alena Váradyová ponúka niekoľko rád a tipov, ako na to:

Vyberte si príbeh (akýkoľvek – môže to byť rozprávka, bájka, film, váš vlastný príbeh, sci-fi) a napíšte si zoznam postáv, ktoré by v ňom mali účinkovať.

Vyberte si postavu a rozmýšľajte o nej. Môžete si napríklad predstaviť niekoho podobného vo svojom okolí. Pokúste sa ho nakresliť.

Prehľadajte domáce šatníky a vyberte z nich vhodné kusy oblečenia alebo látok.

Oblečte seba alebo niekoho z rodiny do kostýmu, ktorý ste navrhli. Ak potrebujete modelku, ktorá neodvráva a spolupracuje, zoberte si stoličku a poobliekajte ju. Určite s vami bude mať more trpezlivosti.

Laďte farby a materiály (kusy odevu, ale aj predmety, ktoré máte doma, ako sú hrnce, tašky, kanvice alebo rôzne obaly). Hľadajte, ktoré farby alebo tvary oblečenia sa vám najviac páčia.

Ak radi striháte, môžete si hotové postavičky vystrihnúť z časopisov, novín, letákov a dotvárať k nim oblečenie, ktoré sa vám páči. Môžete na to použiť nielen papier (áno, aj ten z časopisov), ale aj kusy textilu alebo kartónu, plast či kov. Túto techniku poznáte pod názvom koláž. Čokoľvek, čo doma nájdete, môžete ukladať na plochu. Ak si chcete dielko (návrh kostýmu) uchovať, prilepte si ho.

TEXT: Alexandra Štefková

FOTOGRAFIE: záber z filmu Martina Šulíka Milan Čorba, autorom kostýmových návrhov je Milan Čorba