Moje umenie

Výzva pre naivných výtvarníkov

Motívom výstavy NAIVA BRATISLAVA 2021 sa stala maľba víťazky hlavnej ceny v roku 2020 Barbary Józefowicz z Poľska. (Zdroj: NAIVA BRATISLAVA)

Medzinárodná výstava naivného umenia NAIVA BRATISLAVA 2021 opäť zverejnila výzvu na prihlasovanie.

V minulom roku sa výstava vzhľadom na pandemickú situáciu vo svete organizovala len online formou. Organizátor výstavy, občianske združenie ART 40 z Pezinka, reaguje na situáciu aj tento rok a pripravuje dvojakú formu podujatia. V prípade, že situácia so šírením koronavírusu nebude priaznivá, výstava sa uskutoční znova online formou. Veríme však, že tento scenár sa nenaplní a od 7. do 26. septembra 2021 bude výstava v Primaciálnom paláci v Bratislave fyzicky zrealizovaná.

Prihlásiť sa môžu naivní umelci z celého sveta bez umeleckého vzdelania výtvarného charakteru vo veku od 18 rokov. Kompletné informácie o podujatí nájdete na webovej stránke výstavy, kde zároveň môžete cez elektronický formulár prihlásiť svoje diela do výberu na výstavu. Prihlasovanie trvá do 31. mája 2021.

Minulý rok sa počas podujatia prezentovalo 69 výtvarníkov zo 17 krajín. K výstave vznikol katalóg, ktorý si na webe výstavy môžete prelistovať a nazrieť tak do sveta naivného umenia plného farieb a pozitívnej energie.

Organizátori výstavy tiež na svojej facebookovej stránke predstavili nový projekt NAIVNÉ MINÚTY, kde sa v krátkych videách môžete dozvedieť viac o naivnom umení, o jeho vzniku, o tom, ako ho môžeme rozoznať od ostatných umeleckých štýlov, čo je to Kovačická škola alebo ako sa maľuje na sklo.

Aj vďaka občianskemu združeniu ART 40 sa na naivné umenie nezabúda, ale práve naopak, naivné umenie ožíva a novou cestou sa dostáva do pozornosti širokej verejnosti.

Text: Daniela Fodorová

Fotografie: NAIVA BRATISLAVA