Moje umenie

Vznikol kvôli oslavám SNP a postupne sa stal legendou. SĽUK oslavuje 70 rokov

Od Alexandra Moyzesa, až po popovú kapelu Billy Barman. Aj takto zjednodušene by sa dala opísať cesta, ktorú má za sebou Slovenský ľudový umelecký kolektív, známejší pod skratkou SĽUK. V septembri oslávi tento súbor 70 rokov od svojho vzniku.

Prvé roky v povojnovom Československu

Príbeh SĽUKU-u sa začal po vojne, v roku 1949, kedy vznikol ako profesionálny súbor zaoberajúci sa umeleckým spracovaním a interpretáciou folklóru. S myšlienkou jeho založenia prišiel vtedajší povereník informácií a osvety Ondrej Pavlík, ktorý pripravoval oslavy piateho výročia SNP a mal v úmysle kvôli nim spojiť všetky existujúce amatérske súbory. Chcel, aby na veľkolepom podujatí vystúpili s jednotným programom. Od januára do mája 1949 sa preto robil po Slovensku nábor do tanečného súboru, zboru a orchestra. Prihlásilo sa 900 uchádzačov, komisia ich vyskúšala 700. Do súboru nakoniec nastúpilo 38 tanečníkov, 45 členov speváckeho zboru a 18 členov orchestra.

Na archívnej snímke z 29. augusta 1949 prvé vystúpenie SĽUKu pri príležitosti osláv 5. výročia SNP vo Zvolene. (Zdroj: Archív SĽUK)

Vystúpenie na oslavách SNP malo obrovský úspech. Nasledovalo vlakové turné po Slovensku a odvtedy je SĽUK značkou, ktorá je obľúbená medzi odbornou verejnosťou, ale aj bežnými divákmi.

70 rokov na scéne

Od vzniku SĽUK-u ubehlo už 70 rokov. Za ten čas s ním spolupracovalo množstvo osobností, na čele s choreografmi Martinom Ťapákom a najmä Jurajom Kubánkom, a s hudobnými skladateľmi Alexandrom Moyzesom, Svetozárom Stračinom, či Eugenom Suchoňom. Dramaturgia súboru sa však v poslednom období otvorila aj iným žánrom. Súbor napríklad nadviazal spolupráce s formáciou Pacora Trio, s Henrym Tóthom alebo s Janou Kirschner. Kapela Billy Barman nahrala minulý rok úspešný live album Potichu, ktorý vznikol počas spoločného turné so speváčkami SĽUK-u. 

Pri príležitosti svojej sedemdesiatky uvedie SĽUK okrem iných programov aj reprezentačný hudobno-tanečný program 70 ROKOV, v ktorom divákovi ponúkne pohľad na viaceré podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto umeleckého telesa.

Autor: Redakcia