Moje umenie

Pozrite si ocenené filmy zo súťaže CINEAMA

Film Diany Kozákovej Telemea získal ocenenie v kategórii experiment.

Aj neprofesionálne snímky dokážu rozprávať pútavé príbehy.

Amatérska, voľnočasová filmová tvorba ľahko prekĺzne pozornosti. Pre profesionálnu komunitu aj širokú verejnosť je takmer neviditeľná, pritom skrýva netušené poklady. Jednou z misií súťaže CINEAMA je dostať túto málo známu časť domácej filmovej produkcie na svetlo a talentom, tvoriacim mimo štruktúr audiovizuálneho priemyslu, nájsť publikum.

Významnou devízou súťaže CINEAMA je geografická a generačná pestrosť jej účastníčok a účastníkov. Niekoľko stoviek prihlásených filmov, ktoré sa v nej každoročne sústredia, podávajú pozoruhodnú správu o svete okolo nás, a to z množstva perspektív. A zároveň je tu čosi, čo túto rôznorodú komunitu spája – túžba rozprávať príbehy.

Z bezmála troch stoviek filmov, ktoré boli prihlásené do 28. ročníka súťaže, je možné vyčítať niekoľko trendov, medzi nimi napríklad rastúci záujem o témy udržateľnosti, klimatickej krízy a ochrany životného prostredia a azda ako výraz kolektívnej predtuchy aj významné zastúpenie katastrofických a dystopických filmov, ktoré zvláštne rezonovali s okolnosťami, za akých boli súťažné diela tento rok prezentované – s rúškami na tvárach, v šachovnicových rozostupoch a oblaku výparov z dezinfekčných prostriedkov.

Nepozvaní hostia

Víťaz hlavnej ceny festivalu

animovaný film, 4 minúty
Jakub Mereš, Poprad

Víťazný film celoštátneho kola CINEAMA 2020 zaujal porotu osobitým výtvarným štýlom a dômyselne vystavaným rozprávaním. Katastrofický „animák“ o nezamýšľaných dôsledkoch necitlivých ľudských zásahov do životného prostredia vznikol v produkcii popradskej ZUŠ Letná pod vedením pedagogičky Ľubice Ftorekovej.

https://vimeo.com/484794578

Telemea

2. miesto v kategórii experiment, videoklip (II. veková skupina)

experiment, 1 minúta
Diana Kozáková, Košice

Voľby a po voľbách: Orwellovské témy politickej manipulácie, dohľadu a kontroly vo svojej surrealistickej koláži spracúva mladá autorka Diana Kozáková z košickej Školy umeleckého priemyslu.

https://vimeo.com/484808012

Alternate

2. miesto v kategórii Hraný film (III. veková skupina)
hraný film, 14 minút

Adrián Adamec, Partizánske

Zem sa po príchode neznámej civilizácie zmenila na nepoznanie a smrť číha na každom kroku. Dve sestry na ceste spustošeným prostredím sú odkázané samy na seba, ostali už len jedna pre druhú. Sebavedomý počin prezrádza poučenosť konvenciami akčných filmov a ohúri presvedčivými špeciálnymi efektmi.

https://vimeo.com/484788160

Viac ocenených filmov si môžete pozrieť na festivale Tvor•BA.

TEXT: Pavel Smejkal