Moje umenie

11 kultúrnych tipov z východného Slovenska

V období vynútenej sociálnej izolácie sa regionálna kultúrna ponuka presunula do online priestoru. Kultúrne inštitúcie, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, pripravili virtuálne prehliadky, kreatívne a vzdelávacie aktivity, ktoré ponúkajú na svojich webových stránkach a prostredníctvom sociálnych sietí.

Z dôvodu preventívnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu sú kultúrne inštitúcie už štvrtý týždeň na Slovensku zatvorené. Týka sa to aj všetkých 23 krajských kultúrnych inštitúcií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. „Mnohé z nich to poňali ako výzvu a rýchlo pochopili, že ak ľudia nemôžu za kultúrou, príde kultúra za nimi. Svoje chvíle si môžu s krajskou kultúrou krátiť tak dospelí, ako aj deti. Virtuálne výstavy a prehliadky pripravilo deväť kultúrnych zariadení, ďalšie štyri sprístupnili online kreatívne činnosti. Župné kultúrne zaradenia s ponukou online aktivít nekončia, už v najbližšej dobe ju plánujú rozšíriť,“ týmito slovami charakterizuje súčasnú ponuku kultúry košický župan Rastislav Trnka na webovej stránke KSK.

  1. Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi

Na svojom webe ponúka záujemcom virtuálnu prehliadku svojich priestorov, ako aj svojich pobočiek: Národopisného múzea v Smižanoch i kaštieľa v Markušovciach  a jeho parku s letohrádkom Dardanely.

  1. Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi

Patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie nielen v regióne, ale aj na Slovensku. Na svojej webovej stránke spustila interaktívny projekt Galéria OnLine. Pravidelne bude prinášať inštruktážne videá k výtvarným workshopom, edukatívne úlohy a súťaže pre rodiny s deťmi, informácie a obrazovú dokumentáciu k výstavám i autorom. Postupne ich sprístupňuje aj na svojich sociálnych sieťach. Na stránke webumenia.sk nájdu záujemcovia 361 diel zo zbierkového fondu galérie, ale aj 38 diel zo stálej expozície Jozefa Hanulu a informácie o expozícii. Virtuálna prehliadka galerijných priestorov je dostupná v rámci medzi medzinárodného Google Art Projectu, do ktorého sa v roku 2015 zapojila ako jedna z prvých na Slovensku.

  1. Zemplínske múzeum v Michalovciach

Svoje sídlo má v barokovo-klasicistickom kaštieli šľachtickej rodiny Sztárayovcov. Ponúka virtuálnu prehliadku svojich priestorov. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel na svojom Facebooku sprístupní online cyklus prednášok pripravený pracovníkmi múzea – od 20. do 30. apríla (každý pracovný deň o 9.00 hod.).

  1. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Sídli v barokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý dal postaviť gróf I. Csáky. Ponúka prehliadku vinohradníckej expozície v pivničných priestoroch kaštieľa, dokumentujúcej dejiny a súčasnosť tokajského vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Na svojom Facebooku prináša videá s ukážkami svojich expozícií a uverejnilo aj video s tipmi na to, ako zabaviť deti počas karantény.

  1. Banícke múzeum v Rožňave

Na webe múzea si môžete prezrieť expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, ako aj zážitkové centrum Sentinel. Nájdete tam aj tipy na kreatívne aktivity pre deti, napríklad na vyrobenie pohľadnice.

  1. Dom tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

Absolvovať môžete aj virtuálnu prehliadku dostupnú na webovej stránke Gemerského osvetového strediska. Na tomto webe nájdete aj videonávody Hlinovanie s GOSkou z pohodlia domova – inštruktážne videá na ručné modelovanie z hrnčiarskej hliny pre deti.

  1. Hvezdáreň v Michalovciach

Na svojej webovej stránke uverejňuje vedomostné kvízy, ale aj pracovné listy pre žiakov ZŠ, ktorí sa chcú precvičiť v niektorých oblastiach učiva prírodovedných predmetov.

  1. Východoslovenská galéria v Košiciach

V sekcii Doma s VSG nájdete zaujímavé kreatívne úlohy a návody, ktoré sa budú pravidelne dopĺňať, ako aj úlohy spojené s výstavami, ktoré mali možnosť vidieť návštevníci galérie.

  1. Verejná knižnica J. Bocatia v Košiciach

Na svojej webovej stránke sprístupnila virtuálnu prehliadku výstavy Prvý dotyk so slobodou venovanej Nežnej revolúcii 1989. Na Youtube kanáli knižnice sú pre verejnosť dostupné videozáznamy z literárnych besied v rámci projektu 1+1 – so spisovateľkami Janou Pronskou, Katarínou Gillerovou, prozaikom Jánom Púčekom a ilustrátorom Filipom Horníkom, spisovateľkou Ivanou Havranovou a redaktorkou Včielky Hanou Krepopovou, cestovateľom Svetozárom Krnom, stand-up komikom Martinom Hatalom a výtvarníkom Olegom Šukom a ďalšími hosťami.

  1. Bábkové divadlo v Košiciach

V rámci projektu Do bábkača z gauča pripravilo workshop Vyrobme si bábku – od 24. marca zverejňuje na svojom Facebooku videá z umeleckých dielní BDK s inštruktážami na zhotovenie bábky z materiálov, ktoré nájdete v každej domácnosti. Videá sa venujú rôznym typom bábok, rôznym materiálom aj výrobným postupom. Videá budú pokračovať aj po veľkonočných sviatkoch a viac sa zamerajú na priblíženie práce umeleckých dielní BDK pri majstrovaní konkrétnych bábok alebo scénických prvkov. Súčasťou projektu Do bábkača z gauča je aj čítanie rozprávok – členovia umeleckého súboru čítajú deťom svoje obľúbené rozprávky (videá Herci BDK čítajú rozprávky deťom na Facebooku BDK). Videá Vyrobme si bábku aj videá Herci BDK čítajú rozprávky deťom sú postupne zverejňované aj na webovej stránke BDK v sekcii Do bábkača z gauča.

  1. Košický samosprávny kraj

Na jeho webe v sekcii Fakty o kraji/Panorámy a prehliadky nájdete panoramatické zábery miest, obcí, kultúrnych pamiatok a prírodných vyhliadok (v spolupráci s VirtualTravel.sk) a virtuálne prehliadky jaskýň či kaštieľa Betliar.

TEXT: Katarína Vráblicová

FOTOGRAFIE: FB Bábkové divadlo v Košiciach