V roku 2018 sa vďaka snahe členov občianskeho združenia ART 40 zrodila medzinárodná výstava naivného umenia NAIVA Bratislava. Odvtedy z roka na rok rastie. Zvýšil sa počet autorov, ale aj zastúpených krajín a treba podčiarknuť, že priamo úmerne s kvantitou stúpa aj kvalita.
NAIVA v čase korony
V týchto dňoch organizátori otvorili výstavu už po tretíkrát. Rok 2020 je však v mnohých ohľadoch iný a iná je tento rok aj NAIVA. Medzinárodná výstava má umelcov z celého sveta spájať, koronavírus sa im to naopak rozhodol sťažiť. Zatvorené hranice spôsobujú početné komplikácie pri organizácii medzinárodných podujatí, a tak výstava prešla z bratislavského Starého Mesta do online priestoru.
Tretí ročník podujatia prezentuje na webovej stránke výstavy diela 69 výtvarníkov zo 17 krajín. Okrem domácich a českých autorov sa zapojili aj tvorcovia z Bulharska, Dánska, Fínska, Grécka, Indie, Írska, Izraelu, Juhoafrickej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Srbska, Španielska, Talianska a Ukrajiny. Spoločná výstava je prezentáciou 193 obrazov, na ktorých môžeme sledovať vplyv rôznych kultúr, ale aj výrazné stopy osobnosti tvorcu. Autori predstavujú čarovné krajiny, humorné výjavy, motívy zvierat, medziľudské vzťahy a nechýbajú ani zvyky a tradície.
Víťazi NAIVY
Aj keď výstavu môžeme navštíviť len prostredníctvom internetu, súťažný charakter nestratila. Víťazkou sa stala Barbara Józefowicz z Poľska. Porotu súťaže na jej obrazoch zaujalo najmä insitné stvárnenie súčasného sveta.
Cenu za príbeh získala Svetlana Miladić zo Srbska, ktorej diela nájdete aj v bulharských galériách, napríklad v galérii umenia Paríž v Sofii alebo v Salóne naivného a intuitívneho umenia v Belogradchiku.
Pandémia Covid-19 sa odzrkadlila v tvorbe mnohých výtvarníkov a mimoriadne ocenenie práve za aktuálnosť námetu získal Dušan Chaloupek z Českej republiky.
Peknou tradíciou sa stala cena verejnosti, o ktorej môžu rozhodnúť návštevníci tentoraz iba online výstavy až do 31. júla 2020, keď sa výstava zároveň aj končí.
Účasťou na NAIVE získavajú výtvarníci nielen ocenenia a cenné skúsenosti, ale aj nové kontakty na umelcov z iných krajín, s ktorých tvorbou sa môžu konfrontovať. Vďaka občianskemu združeniu ART 40 sa niekoľkým z nich podarilo predstaviť svoju tvorbu aj v zahraničí, na ART NAIF FESTIWAL v poľských Katowiciach alebo na FIAN – Festival Internationale de Art Naif v brazílskom meste Guarabira.
Počas trvania výstavy odporúčame sledovať webovú stránku NAIVA, ktorá bude dopĺňaná o zaujímavosti, rozhovory a sprievodné podujatia. Neváhajte a nechajte sa pozvať na prehliadku naivného maliarstva. Návšteva tejto galérie vám zaručene vyčarí úsmev na tvári. Presne taký, aký do svojich obrazov vkladajú samotní maliari.
TEXT: Daniela Fodorová
FOTOGRAFIE: NAIVA Bratislava