Moje umenie

Rozlúčka s historickou budovou Design factory

Z kultúrnej mapy centra hlavného mesta odchádza Design factory, sídliaca v budove dobre známej nadšencom historickej industriálnej architektúry, umelcom, priaznivcom dizajnu, návštevníkom kultúrnych podujatí i bežným Bratislavčanom.

V piatok 21. 5. 2021 sa uskutoční rozlúčka s historickou budovou Design factory, obľúbeným kultúrnym centrom Bratislavy. Design factory na Bottovej ul. poslednýkrát sprístupní svoje priestory záujemcom, pre ktorých bude od 11:00 do 21:00 hod. pripravený bohatý program: výstavy Okolo Apolky a 15 rokov v Design factory na Bottovej, DF kino, DF gift shop (predaj kníh a suvenírov DF), Sale design nábytku + katalógov. O 17:00 hod. bude krst knihy Design factory – pozitívny príklad + tlačová konferencia, od 15:00 do 21:00 hod. DJ na terase.

Pre účasť na podujatí je potrebné dodržať opatrenia platné pre kultúrne podujatia, tzn. vyžaduje sa negatívny antigénový alebo PCR test (nie starší ako 24 hodín a 72 hodín) alebo potvrdenia o podaní prvej či druhej dávky vakcíny, resp. o prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj prekrytie dýchacích ciest počas celého trvania podujatia.

Priestory Design factory vznikli zrekonštruovaním bývalej stavomontážnej haly z roku 1942, ktorá patrila rafinérii Apollo a radí sa k významným objektom industriálnej architektúry hlavného mesta. V roku 2005 architekti Martin Paško, Zoran Michalčák a Zuzana Zacharová budovu zrevitalizovali na kultúrny priestor.

Zrekonštruovaná budova Design factory pätnásť rokov slúžila Bratislavčanom ako galéria dizajnu a architektúry a eventový priestor. V rámci projektov prezentujúcich súčasnú architektúru, dizajn a umenie Design factory organizovala výstavy, semináre, prednášky, workshopy, diskusie, programy pre deti, Industrial Days, koncerty (festival komornej hudby Konvergencie, E.ON Jazz Night).

V roku 2019 sa objavili správy o možnom zániku objektu a o jeho asanácii informovali architekti Design factory a združenie Čierne diery. Hoci sa k odporu umelcov i verejnosti pridali aj Slovenská komora architektov, primátor Matúš Vallo, starostka MČ Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, ktorí podporili ochranu tejto unikátnej industriálnej budovy, kultúrne priestory Design factory na Bottovej ul. sa nepodarilo udržať. Od júna 2021 bude Design factory pôsobiť v novozrekonštruovaných priestoroch Dvoch sýpok v Jarovciach.

TEXT: Redakcia

FOTOGRAFIE: Design factory