Moje umenie

Obľúbenci mojej knižnice II – knižky pre malých školákov

V období, kedy sú knihy odrazu ťažko dostupné, je záchranou kvalitná domáca knižnica. Týchto 5 kníh by mala mať doma každá rodina s deťmi, z ktorých sa už stali školáci.

Ahojte, knihomoli, opäť sa vám prihováram z mojej knižnice, ktorá je preplnená rôznymi príbehmi. Vybrala som tentoraz pár titulov pre prvostupniarov.

Tí majú ešte radi obrázky, ale vetičky si už vedia prečítať sami. Páčia sa im zvieratká, ale aj čudné príšerky, ktoré im naháňajú strach. Ja mám najradšej záhady, ktoré treba vyriešiť. Ale poďme už ku knižným tipom.

MALÁ PRINCEZNÁ

Knižku napísal Ján Uličiansky. Hoci je v názve princezná, nie je to príbeh len pre dievčatá. Už spojenie dvoch slov v názve vám určite pripomenie letca, planéty, líšku či ružu. Aj malá princezná sa rovnako ako malý princ stratila svojej mamičke. Ostala uväznená vo výťahu a lieta si z bytu do bytu. Spoznáva obyvateľov paneláka, do ktorého sa čoskoro narodí. Krásny poetický príbeh dopĺňajú nápadité a vtipné ilustrácie Miloša Koptáka.

ROK SIVKA OHNIVÁKA

Táto kniha od Tone Revajovej dostala minulý rok Cenu Bibliotéky. Je prístupná aj v audiopodobe, takže si ju môžete vypočuť napríklad cestou v aute.

Príbeh hovorí o malej Anne, ktorá chce ísť veľmi do školy, ale musí ešte rok počkať v škôlke. Tam si nájde kamaráta Jožka Vranu, ktorý má hojdacieho koňa. S ním zažije mnoho  dobrodružstiev.

Z knižky je cítiť, že si ju tvorcovia vysnívali. Spisovateľka Toňa Revajová spísala svoj reálny zážitok z detstva a túžila, aby knižku ilustroval Juraj Martiška. Ten zase sníval o tom, že raz  bude kresliť obrázky pre Toňu Revajovú. No a vydavateľka Magdalénka Fazekašová vždy túžila po tom, aby práve im dvom niečo vydala. A vyšlo to.

OSMIJANKO

Kto by ho nepoznal? Veľký krúžok – bruško, malý krúžok – hlavička. Presne ako osmička. A keď má na krku čarovnú kapsičku, musí to byť Osmijanko. Pri ňom stojí jeho kamarát – Osmidunčo.

Ani neviem vybrať, ktorú rozprávku mám najradšej. Spisovateľka Krista Bendová bola majsterka slova a slovných vtipov. Vždy sa výborne nasmejem. Skúste Rozprávku o obrátenej krajine, alebo rozprávky o detektívoch, či princeznách. Nasmejete sa tak, že vám praskne opasok alebo vystrelia traky.

ROZPRÁVKY Z ČERVENEJ PONOŽKY

Určite poznáte škôlkarov, ktorí nechcú poobede spávať. O jednom takom napísala spisovateľka Jaroslava Blažková skvelé rozprávky. Volá sa Marek. Ako tak jedného dňa leží a vrtí sa, zbadá, že sa mu z ponožky ďube palec… a čuduj sa svete, rozpráva mu rozprávku! O dvoch medovníkových generáloch. A keďže Marek v škôlke naďalej nechce spať, každý deň sa mu vyďube z ponožky ďalší prst s novou veselou rozprávkou. Zábavné ilustrácie nakreslil Jan Schmid.

STRAKÁČ A TÍONI

Kniha Daniela Rušara s ilustráciami Adely Režnej je trošku iná ako ostatné. Rieši tému šikanovania, no nebojte sa, nie je nudná, ale krásna. Prináša príbeh malého chlapca s bielymi škvrnami po celom tele. Chlapec ich nenávidí a je kvôli nim smutný. Chce sa hrať s ostatnými deťmi, ale tie sa mu posmievajú. Jedného dňa pochopí, že jeho sila je ukrytá v smiechu, že smiech je silným nástrojom, ako si získať kamarátov a stať sa sebavedomejším. V knihe je menej textu a viac pekných ilustrácií, preto je v nej dostatok priestoru na vlastné uvažovanie.

TEXT A FOTOGRAFIE: Barbora Zamišková

Autorka je herečka a prodekanka Divadelnej fakulty VŠMU.