Moje umenie

Večer súčasného írskeho pesničkárstva

Írski hudobníci Cathy Davey a Jape po čase opäť zavítajú na Slovensko. Zastavia sa aj v Bratislave, v utorok 4.júna 2019 vo V-klube.

Dublinská speváčka a skladateľka Catherine „Cathy“ Davey má za sebou ocenenia Choice Music Prize a Meteor Award, odohrala viacero veľkých festivalov ako Electric Picnic a ďalšie. Spolupracovala s Elbow, predskakovala Grahamovi Coxon, R.E.M., Supergrass. Prominentne sa objavila na albume Foreverland od The Divine Comedy z roku 2016.
The Irish Times sa o Cathy Davey vyjadril „There’s no better female songwriter in Irish music right now“. V ich ankete „The 50 Best Irish Acts“ sa Davey umiestnila na 3 mieste.

Spevák a multiinštrumentalista Jape, vlastným menom Richard Egan, patrí k najzaujímavejším osobnostiam súčasnej dublinskej scény. Jape je síce pesničkár, ale bez obmedzení. Vyrástol na beatoch a podľa potreby kombinuje akustické a elektrické gitary s elektronikou, gitarové vybrnkávanie mixuje so syntetizátorovými zvukmi a spätnými väzbami. Z nedostatkov a obmedzení si urobil výhody, svoje skladby po domácky nahráva do počítačov alebo na jednoduché magnetofóny, a namiesto zvukovej dokonalosti vztýčil vlajku lo-fi ako svoju štandardu. Berie si zo všetkých štýlov, čo sa mu práve hodí a ak má svojim prístupom k niekomu a niečomu blízko, je to určite ranná tvorba Becka, ale nájdu sa aj vplyvy kapiel ako Stereolab, Kraftwerk či Yo La Tengo.
Za prvé dva albumy získal The Choice Music Prize for Irish Album of the Year v rokoch 2008 a 2012. Taktiež bol nominovaný na Meteor Music prize.

Predskakoval The Flaming Lips. Hral na Glastonbury, ale možete ho poznať aj z trenčianského letiska, kde pred pár rokmi vystúpil na Pohode. Určite si tento večer nenechajte ujsť, odmenou vám bude dvojitá dávka kvalitnej írskej autorskej tvorby.

Speváčka a gitaristka Cathy Davey zahrá svoje skladby v triu spoločne s bubeníkom a druhým gitaristom. Jape tentokrát vystúpi sólo s gitarou, efektami, a elektronickými krabičkami.

Dátum: 4. júna 2019

Čas: 19:00

Miesto: V-klub, Bratislava

Vstupné: 8€