Moje umenie

Výstava Pamäť Turca v Dome umenia

AMFO2022 Pamäť Turca vernisáž
Pamäť Turca

V pondelok 6. februára o 17:30 sa v Dome umenia bude konať slávnostné otvorenie výstavy Pamäť Turca. Súčasťou otvorenia bude aj krst rovnomenného katalógu.

V pondelok 6. februára o 17:30 sa v Dome umenia bude konať slávnostné otvorenie výstavy Pamäť Turca. Súčasťou otvorenia bude aj krst rovnomenného katalógu.

Fotografi a fotografky z rôznych kútov Slovenska v sprievode lektora a lektoriek prebádali Turiec na rôznych miestach a v rôznom čase. Lektorka Ema Lančaričová sprevádzala skupinu fotografov martinskými ulicami, kde spoločne zaznamenávali hry svetla a tieňa v mestskej architektúre či zátiší na 35 mm analógové fotoaparáty. Do terénu vyrazili aj ostrieľaní krajinárski fotografi s lektorom Michalom Hubom, ktorí skúmali vrstvy dávnej i nedávnej minulosti v okolí Turca. A neostali len pri digitálnej fotografii, obohatili ju aj o luminogramy či paleontologické nálezy.

Autori a autorky pod vedením Dominiky Jackuliakovej analyzovali dobové fotografie Martina zo súkromného archívu Igora Dobrovolného. Poslúžili im ako materiál na skúmanie fotografického obrazu, jeho selekcie a dramaturgie aj ako prvotný podklad v tvorbe plagátových zinov.

Spolupráca a prepájanie v snahe o spoločný kvalitný výsledok je fenomén, ktorý možno vidieť nielen na samotnej výstave (v kolektívnych dielach), ale aj v zapojených inštitúciách, združeniach a jednotlivcoch, ktorí tak potvrdili, že spoločne dokážeme viac než jednotlivo. Zámerom projektu bolo preskúmať pamäť Turca, ukázať rôznorodosť práce s médiom fotografie a súčasne podporiť ľudí z rôznych častí Slovenska, aby citlivo zaznamenávali svoje okolie a uchovávali fotografie ako svedectvá doby pre nasledujúce generácie.

Projekt Pamäť Turca sa uskutočnil ako súčasť osláv 50. jubilea celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografie AMFO, v rámci ktorej sa v Martine počas troch predĺžených víkendov (17. – 19. júna; 19. – 21. augusta a 23. – 25. septembra 2022) konala séria workshopov RAMBLE MARTIN, KRAJINA TURCA a AUTORSKÝ ZINE.

Výstava je otvorená od 6. februára do 1. marca 2023 v Dome umenia (2. poschodie) na Námestí SNP č. 12 v Bratislave.

Otváracie hodiny:
pondelok: zatvorené
utorok: 13:00 – 19:00
streda: 13:00 – 19:00
štvrtok: 13:00 – 19:00
piatok: 13:00 – 19:00
sobota: 13:00 – 19:00
nedeľa: zatvorené

Vstup je voľný!

AMFO2022 Pamäť Turca výstava
Pamäť Turca