Béla Bartók je vo svete známy predovšetkým ako významný hudobný skladateľ a klavirista. Vo svojej tvorbe sa výrazne inšpiroval ľudovou hudbou, čerpal predovšetkým z vlastných výskumov realizovaných na území dnešného Maďarska, Rumunska a Slovenska. O jeho zberateľskej a vedeckej činnosti svedčia viaceré zbierky ľudových piesní.
Dvanásť rokov na Slovensku
Bartók zbieral piesne na území Slovenska v rokoch 1906 – 1918, a to predovšetkým v nitrianskej, hontianskej, pohronskej a podpolianskej oblasti.
Hoci jeho rodnou rečou bola maďarčina, slovenským piesňam rozumel, lebo jeho matka Paula, rodená Voitová, sa narodila v Martine. Bola učiteľkou a vydala sa za riaditeľa školy v dnešnom rumunskom meste Sânnicolau Mare. Tam sa narodil Béla Bartók. Po otcovej smrti sa presťahovali do Prešporku.
Bartók sa po osamostatnení zameral na zberateľskú a dokumentačnú činnosť na Slovensku. Postupne vytvoril obrovskú zbierku obsahujúcu vyše tritisíc ľudových melódií a štyritisíc textov.
„Už druhý deň sa tu s nimi zabávam. Sú nevyčerpateľným zdrojom piesní, počas dvoch popoludní mi ich zaspievali približne šesťdesiat. Pred rokom a pol takisto päťdesiat.
A pritom obec nemá viac ako tisíc obyvateľov. Tu bývam, tu zbieram v jednom roľníckom dome. Okolo štvrtej sa začali u mňa zhromažďovať, čoskoro ich už bola plná miestnosť. A začalo sa vyspevovanie,“ opisoval svoje zážitky z dediny Dražovce v liste z roku 1909.
Vydanie piesní
Po systematizovaní zozbieraných materiálov a príprave na edíciu v troch zväzkoch (v rokoch 1922, 1924 a 1928) odovzdal Bartók zbierku Matici slovenskej a usiloval sa o jej publikovanie. Pre technické problémy, nezhody s redakciou a napokon aj pre zhoršujúcu sa spoločenskú a politickú situáciu, kvôli ktorej opustil v roku 1940 Európu, k jej vydaniu už za jeho života nedošlo. Bartók zomrel na leukémiu krátko po skončení vojny, 26. septembra 1945.
Prvý, druhý a tretí zväzok vyšli postupne v rokoch 1959, 1970 a 2007 pod redakčným vedením Alice a Oskára Elschekovcov, ktorí majú rozpracovaný aj (Bartókom zamýšľaný) záverečný štvrtý zväzok.
Vďaka Hudobnému centru sa prvé tri zväzky dočkali tohto roku reedície a súborného vydania. Obsahujú všetky zápisy ľudových melódií tejto monumentálnej zbierky, pripravovaný štvrtý zväzok bude obsahovať rôzne doplnkové materiály.
Bartók údajne zomieral s vedomím, že jeho nevydané rukopisy boli počas vojny zničené a jeho celoživotné úsilie bolo zbytočné. Našťastie, mýlil sa.
TEXT: Redakcia
FOTOGRAFIE: Hudobné centrum, Wikipedia
ZDROJE: TALLIÁN, B. 2014. Béla Bartók. 1. vyd. Bratislava : Hudobné centrum, 2014. 416 s. ISBN 978 808 942 7154,
SME (https://plus.sme.sk/c/22398037/slovenske-poklady-zozbieral-skladatel-svetoveho-mena.html)