Moje umenie

Medzi nominovaných na ocenenie Krištáľové krídlo sa dostal aj hudobník Michal Noga

Hudobník Michal Noga (v strede) bol nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2021. (FOTO: Michal Noga Band)

Vyštudovaný etnomuzikológ je známy nielen ako muzikant, ale aj ako lektor, organizátor hudobných workshopov a podporovateľ mladých hudobníkov.

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, medicíny, kultúry, hospodárstva, filantropie či športu. Z vyše 140 nominácií za rok 2021 sa do finálneho výberu dostalo 26 nominácií. Každá z týchto 26 nominovaných osobností v hodnotenom roku dosiahla vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech.

Jedným z troch nominovaných v oblasti hudby sa stal aj Michal Noga, ktorý je známy predovšetkým medzi priaznivcami ľudovej hudby. Zaoberá sa interpretáciou a oživovaním starých herných štýlov slovenskej ľudovej hudby, ale okrem aktívneho hrania pôsobí aj ako lektor a organizátor hudobných workshopov. Významná je jeho podpora mladej generácie muzikantov, ktorým odovzdáva vlastné skúsenosti nadobudnuté štúdiom starých nahrávok či osobnými stretnutiami so starými majstrami a primášmi dedinských muzík. Momentálne pracuje v Národnom osvetovom centre, kde sa venuje podpore folklóru a mladých hudobníkov.

Jeho práca bola ocenená už minulý rok, album Stopy, ktorý vydal so svojou kapelou MICHAL NOGA BAND získal ocenenie Radio_Head Award Nahrávka roka v žánrovej kategórii World Music Folk za rok 2020. Kapela sa ako prvá slovenská skupina v histórii zaradila do prestížneho svetového rebríčka Transglobal World Music Charts, v ktorom hlasujú rozhlasoví dídžeji a hudobní publicisti z Ameriky, Ázie či Austrálie.

Nomináciu na ocenenie Krištáľové krídlo vníma ako veľkú poctu. „Prezrel som si nominácie a víťazov z predošlých rokov a zakaždým tam boli veľké osobnosti, ktoré vnímam ako naozaj významných umelcov vo svojom žánri. Na prvý pohľad sa môže zdať, že keď hráme ľudovú hudbu, automaticky by sme nemali mať problém s úspechom u divákov. Z praxe môžem povedať, že keďže sa snažíme o prezentáciu starších archaických interpretačných foriem hudobného folklóru, opak je pravdou. Uznanie sa nám dostavuje viac z odborných kruhov. O to viac si cením samotnú nomináciu, a teda výber odbornej poroty,“ hovorí Michal Noga.

Laureátom ocenenia v kategórii hudba sa nakoniec stal Peter Bič Project.

TEXT: Redakcia
FOTO: Michal Noga Band FB