Moje umenie

Slováci sú kinomaniaci, neprekážajú im ani rastúce ceny lístkov

Zdroj: pexels.com

Prázdne kiná, minimum nových slovenských filmov a nezáujem zo strany divákov. Takýto bol ešte donedávna obraz našej kinematografie. Dnes je to už našťastie inak. Svedčí o tom nielen popularita filmov ako Trhlina alebo Únos, ale aj podrobné štatistiky o kinách.

Do kina alebo do divadla? Alebo radšej do galérie? Slováci riešia takéto a podobné dilemy čoraz častejšie, keďže návštevnosť kultúrnych podujatí u nás z roka na rok stúpa. Z údajov, ktoré zverejnilo Národné osvetové centrum, napríklad vyplýva, že kým v roku 2010 mohli diváci navštíviť len niečo cez 100-tisíc predstavení, v roku 2017 to už bol takmer dvojnásobok – 191-tisíc. Za rovnaké obdobie sa tiež zvýšil počet múzeí z 205 na 244 a počet divadiel z 53 na 82.

Čo je však podstatnejšie, nerastie len množstvo kultúrnych podujatí, ktoré máme možnosť navštíviť, ale stúpa aj celkový počet divákov. Najvýraznejšie sa to prejavuje pri kinách. Kým v roku 2010 si pozrelo filmy v slovenských kinosálach 3,8 milióna divákov, v roku 2017 to už bolo 6,5 milióna. Návštevníkov neodradila ani stále rastúca cena lístkov, ktoré za týchto sedem rokov v priemere zdražili z 2,29 na 4,78 €.

Autor: Redakcia