Moje umenie

Cineama pozná mená víťazov

Cineama 2023 - Víťazný film Severní stezka Českem
Víťazný film Severní stezka Českem

Súťažný program 31. ročníka festivalu Cineama vyvrcholil záverečným ceremoniálom, na ktorom poroty rozdali ceny najlepším filmom.

15. – 17. septembra sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutočnil festival amatérskeho filmu Cineama. 31. ročník podujatia sa niesol v znamení budúcnosti. Tejto téme bol venovaný sprievodný program (VR filmy, videohry, nesúťažné projekcie) a workshopy, na ktorých sa kľúčovalo zelené plátno alebo skenovali kúpeľné zátišia do podoby 3D modelov. Súťažný program vyvrcholil nedeľným záverečným ceremoniálom, na ktorom poroty rozdali ceny najlepším filmom aktuálneho ročníka.

O oceneniach rozhodovali dve poroty. I. a II. vekovú skupinu hodnotili animátorka a expertka na filmovú výchovu Lucie Hlavicová, filmár a pedagóg Stanislav Králik a strihačka Vladimíra Vrbiňáková. III. vekovej skupine sa venovali filmárka Vladimíra Hradecká, režisér a výtvarník Andrej Kolenčík a režisér Martin Hnát.

Hlavnú cenu si z festivalu odniesol Samuel Borsík za originálny cestopisný film Severní stezka Českem, ktorý zaznamenáva dobrodružnú túru po trase spájajúcej najvyššie, najnižšie, najzápadnejšie a najvýchodnejšie body Česka.

Zhmotnením hlavnej ceny je artefakt z dielne dizajnéra Viktora Tabiša – funkčný mechanický fenakistoskop inšpirovaný najstaršími optickými hračkami, ktoré využívali nedokonalosť ľudského oka na vytvorenie ilúzie pohybu zo sekvencie statických obrázkov. Animáciu pre tento ročník vytvorila porotkyňa Lucie Hlavicová. Ocenenie sa stane novou tradíciou festivalu, autorskú animáciu pre každý ďalší ročník vytvorí iná animátorka alebo animátor.

Hlavným organizátorom festivalu je Hornošarišské osvetové stredisko, odborným garantom a hlavným partnerom podujatia je Národné osvetové centrum.