Moje umenie

Nový projekt chce zmapovať všetky ochotnícke divadlá na Slovensku

Do zoznamu amatérskych súborov sa prihlásilo už viac ako 100 divadiel.

Poznáte nejaké ochotnícke divadlo, ktoré pôsobí vo vašom meste? Viete, kde ho nájsť?  Chceli by ste si pozrieť jeho predstavenie alebo máte dokonca ambíciu začať s hereckou kariérou? Donedávna ste museli takéto informácie hľadať na sociálnych sieťach či prostredníctvom internetových vyhľadávačov. Od januára tohto roku ich nájdete ľahšie vďaka webu, ktorý sa snaží zmapovať všetky ochotnícke divadlá pôsobiace na Slovensku.

Z Facebooku na web

Za webom stojí divadelný nadšenec Peter Kozák, ktorý sa už v minulosti snažil o niečo podobné na Facebooku. Motivoval ho osobný zážitok, keď hľadal vo svojom okolí amatérske divadelné súbory.

„Bolo to omnoho náročnejšie, ako som predpokladal. Nie každé divadlo je aktívne na internete, niektoré boli roztrúsené v roky neaktualizovaných internetových katalógoch. S ambíciou celé to zjednotiť, som preto vytvoril na Facebooku stránku Ochotnícke divadlo na Slovensku,“ vysvetľuje Kozák.

Do zoznamu zaradil všetky divadlá, ktoré sa mu podarilo vygoogliť. Bolo ich necelých tridsať. Minulý rok však Facebook zrušil formát, ktorý stránka využívala, a tak sa jej autor rozhodol, že zoznam preklopí na samostatný web.

Aktuálne je na ňom už viac ako sto divadiel, samozrejme, nejde o konečný počet. Divadlá sú rozdelené podľa krajov, návštevník si vyberie ten, ktorý ho zaujíma, a nájde abecedný zoznam miestnych divadelných súborov s rôznymi doplňujúcimi informáciami a odkazom na stránku súboru.

Do zoznamu sa môže dostať akékoľvek ochotnícke divadlo, stačí vyplniť formulár na webe.

Ochotníci sú spokojní

Kozák má zatiaľ na svoj projekt pozitívne ohlasy. „Prišlo niekoľko správ a komentárov, v ktorých si divadelníci túto iniciatívu pochvaľujú. Sú radi, že sa tieto informácie konečne dajú nájsť na jednom mieste. Mnohých teší, že sa aj ich divadlo dostalo na zoznam, posilňuje to ich pocit príslušnosti k divadelnej komunite,“ hovorí Kozák.

Komu je vlastne web určený? Všetkým, ktorých divadlo z akéhokoľvek dôvodu zaujíma. „Divadelní profesionáli, ktorí chcú s ochotníkmi spolupracovať, tu môžu jednoducho a rýchlo nájsť kontakty na amatérske súbory a samotní ochotníci sa takto vedia zviditeľniť a zároveň získať informácie o nových divadlách. V neposlednom rade, fanúšikovia divadla si na webe môžu nájsť svoj nový obľúbený ochotnícky súbor, ktorého predstavenia budú  navštevovať,“ vysvetľuje Kozák.

Ten sa v minulosti venoval divadlu v rámci základnej umeleckej školy a ako dodáva, divadlo mu už začína chýbať. Keď bude hľadať aktívnych ochotníkov vo svojom okolí, postačí mu navštíviť web, ktorý vytvoril.

Text: Redakcia

Fotografie: Peter Kozák