Moje umenie

Dramatická výchova online 1

Dokáže divadlo prežiť koronakrízu a odluku od divákov? Prinášame vám niekoľko tipov, ako na to.

Domáca karanténa a sociálna izolácia prinášajú umelcom a umeniu mnohé výzvy. Samotné slovo divadlo vychádza zo slova dívať sa, teda divadelní tvorcovia potrebujú zákonite divákov. Divadelníci, či už tí veľkí, profesionálni, alebo malí, či mladí, sa s touto situáciou snažia nejako vyrovnať. Ako prijať toto obdobie ako umeleckú výzvu? Príprava divadelnej inscenácie je väčšinou kolektívnou tvorbou, ale ako sa teraz stretávať a skúšať?

Pravidelne sa stretávať síce nemôžeme, nič nám však nebráni venovať sa aspoň individuálnej príprave, či už hlasovej, pohybovej, výtvarnej, alebo textovej. Preto vám chcem ponúknuť rôzne tipy a zaujímavé inšpirácie, ako s menšími divadelníkmi pracovať v online priestore.

Vyrobte si vlastné divadlo

Detský inšpiratívny časopis Bublina nezaháľa ani v tomto čase a na svojom Facebooku ponúka množstvo podnetov a návrhov, ako sa s deťmi zabaviť aj v domácej izolácii. Naučíte sa napríklad, ako si pripraviť bábkové divadlo z banánovej škatule.

A aby vaše bábkové divadlo mohlo ožiť, skúste si vyrobiť bábky z potravín, ktoré nájdete doma. Môžete sa inšpirovať zeleninovými bábkami Jana Kindasa, ale fantázii sa medze nekladú.

Namaľujte si vlastný vírus

Keďže sa všetci snažíme dodržiavať prísnu hygienu a všetko sa točí okolo umývania rúk, aj scénografka a výtvarníčka Zuzu Hudek sa inšpirovala aktuálnou situáciou. Môžete skúsiť namaľovať, ako vyzerajú baktérie, bacily či vírusy a iné potvory pod mikroskopom. Jednoduchý postup nájdete priamo v obrázkoch. Kreativita nemá v tomto prípade hraníc, tak šup smelo do toho a urobte riadne machule!

Želáme veľa zábavy!

TEXT: Alexandra Štefková

FOTOGRAFIE: Bublina, Zuzu Hudek