Výstavy dotýkajúce sa týchto tém sú zaradené do blokov Svetové prírodné dedičstvo a Vojdi do prázdna.
Mesiac fotografie je historicky najstarším, najväčším a jediným kurátorsky koncipovaným festivalom fotografie a vizuálneho umenia na Slovensku. Festival sa tradične zameriava na svetové fotografické dianie, súčasnú fotografiu v stredo-východoeurópskom priestore ako aj na fotografickú tvorbu na Slovensku. V rámci programu sa usiluje vždy prezentovať projekty, ktoré sú odpoveďou na aktuálne dianie vo svete, ale svedčia aj o autonómnych hodnotách fotografickej tvorby. Festival dbá na podnecovanie dialógu rôznych kultúr a uhlov pohľadu na to, čo je kľúčové pre súčasné umenie i spoločnosť.
V priestoroch Domu umenia v centre Bratislavy sú prezentované výstavy dvoch významných fotografov svojej doby – Rudolfa Koppitza a Martina Parra. Výstavy PHOTOGENIE (Rudolf Koppitz) a KRONIKÁR/THE CHRONICLER (Martina Parr) sú súčasťou 34. ročníka Mesiaca fotografie, ktorý organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.
Rudolf Koppitz
PHOTOGENIE
Vernisáž: utorok 5. 11. 2024 o 18.30
Trvanie výstavy: 6. 11. 2024 – 30. 11. 2024
Otvorené: denne 11.00 – 19.00
Dom umenia (2. poschodie), Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, Bratislava
Kurátori: Johannes Faber a Lois Lammerhuber
Rudolf Koppitz (1884 – 1936, AT) sa považuje nielen za jedného z najvýznamnejších rakúskych fotografov medzivojnového obdobia, ale aj za jednu z popredných osobností umeleckej fotografie v nemecky hovoriacom svete. Jeho tvorba pokrýva niekoľko desaťročí a vyznačuje sa pozoruhodnou rozmanitosťou štýlov a techník. Spočiatku sa Koppitz zameriaval najmä na dokumentovanie reality a prírody. Od druhej dekády 20. storočia experimentoval s rozličnými fotografickými technikami a vytvoril osobitný vizuálny jazyk ovplyvnený estetikou piktorializmu. Tento štýl charakterizujú jemné kontúry, atmosférická nálada a rozmazanosť. Koppitz používal túto techniku vo svojich fotografiách krajiny, vďaka čomu vznikli obrazy pozoruhodnej krásy a intenzity. V 20. rokoch minulého storočia sa Koppitz začal venovať fotografovaniu aktov, ktoré v presných kompozíciách zachytávajú ženy v dynamických pózach a sprostredkúvajú silu a krásu. Koppitz neustále vyhľadával nové technické a umelecké výzvy, ku ktorým pristupoval s veľkou vášňou a zanietením. V druhej polovici 20. rokov si čoraz viac osvojoval konštruktivizmus a novú vecnosť. Koppitzovu umeleckú kariéru prerušila jeho predčasná smrť v roku 1936. Napriek krátkemu životu významne ovplyvnil fotografiu a množstvo umelcov z daného obdobia, ako aj ďalšie generácie fotografov.
Výstava vznikla v spolupráci s Gallery Johannes Faber vo Viedni.
Martin Parr
KRONIKÁR/THE CHRONICLER
Vernisáž: utorok 5. 11. 2024 o 19.00
Trvanie výstavy: 6. 11. 2024 – 30. 11. 2024
Otvorené: denne 11.00 – 19.00
Dom umenia (2. poschodie), Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, Bratislava
Kurátor: Lois Lammerhuber
Martin Parr (1952, UK) je kronikár našej doby. Tvárou v tvár neustále rastúcej záplave snímok publikovaných v médiách, nám jeho fotografie ponúkajú možnosť vidieť svet z jedinečného pohľadu. Motívy, ktoré si vyberá, sú zvláštne, farby sú krikľavé a uhly pohľadu nezvyčajné. Parr označuje obrovskú silu publikovaných fotografií za „propagandu“. Proti tejto propagande bojuje svojimi vlastnými vybranými zbraňami – kritikou, zvádzaním a humorom. Vďaka tomu sú jeho fotografie originálne a zábavné, prístupné a zrozumiteľné. Parr nám zároveň prenikavým spôsobom nimi ukazuje, ako žijeme, ako sa prezentujeme pred ostatnými a čo si vážime. Na cestách po celom svete prostredníctvom svojej tvorby skúma národné charakteristiky a medzinárodné javy, aby zistil, nakoľko sú platné ako symboly, ktoré pomôžu budúcim generáciám pochopiť naše kultúrne zvláštnosti. Britský fotograf už vyše 50 rokov zásadne ovplyvňuje podobu svetovej dokumentárnej fotografie. Oproti prvej prezentácii v Bratislave spred takmer dvoch desaťročí, súčasná výstava ponúka komplexný prehľad jeho diela – od čiernobielych snímok zo 70. rokov až po komentovanie módy selfies z roku 2015. Martin Parr nám prostredníctvom výstavy umožňuje vidieť veci, ktoré sa nám zdajú známe, úplne novým spôsobom. Vytvára si tak vlastný obraz o spoločnosti.
SPRIEVODNÝ PROGRAM
Bienále súťaže kníh
13. ročník súťaže o najlepšiu fotografickú knihu v krajinách strednej a východnej Európy 2023 – 2024
Už tradičným sprievodným podujatím, ktoré sa koná každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave, je súťaž a výstava fotografických publikácií vydaných za posledné dva roky v strednej a východnej Európe. Spomedzi kníh vydaných v rokoch 2023 – 2024 na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Litve, Estónsku, Slovinsku, Srbsku, Bulharsku a v ďalších krajinách strednej a východnej Európy, vyberie porota tri najlepšie publikácie v kategóriách – Historická fotografia a Súčasná fotografia. Výstava vybraných kníh sa uskutoční vo vestibule Dome umenia na 2. poschodí.
Kurátorka: Denisa Jašová
Porota: Josef Moucha (CZ), Thomas Licek (AT), Ján Kralovič (SK)
Vyhlásenie výsledkov súťaže: 9. 11. 2024
Trvanie výstavy: 5. 11. 2024 – 30. 11. 2024
34. Mesiac fotografie sa začína 4. novembra 2024. V Bratislave bude otvorených 28 výstav, ktoré doplnia výstavy slovenských fotografov v Budapešti, Viedni a Berlíne. Festival obohatia aj sprievodné podujatia – súťaž fotografických kníh, workshopy, diskusie, masterclassy, prezentácie nových fotografických publikácií a filmové projekcie.
Partneri výstav v Dome umenia: 34. MESIAC FOTOGRAFIE/festival Mesiac fotografie, Stredoeurópsky dom fotografie, Gallery Johannes Faber, Festival La Gacilly – Baden Photo, Edition Lammerhuber, Rakúske kultúrne fórum, Národné osvetové centrum, Dom umenia
Sponzori výstav: Der Wienerwald, Kultur Niederösterreich, City of Baden, Leica, Cewe, Vienna Insurance Group
Vstupné na obe výstavy (mimo času vernisáží): 7 €
Festivalové permanentky: https://eshop.sedf.sk/kosik/?add-to-cart=574
Viac o programe festivalu: www.mesiacfotografie.eu