Moje umenie

Ešte stále sa hľadáme a skúšame nové veci

Agáta Čurná (vpravo) a Rebecca Bencová (druhá sprava) na festivale neprofesionálneho umenia TvorBA. (Zdroj: Jakub Jančo)

Agáta Čurná a Rebecca Bencová sa každoročne zúčastňujú na fotografickej súťaži AMFO a ich fotky sú pravidelne oceňované. Najviac si cenia, že sa vďaka súťaži môžu zlepšovať.

Ako ste sa dozvedeli o súťaži AMFO?

R: Vďaka tomu, že chodím do fotoklubu Ateliér fantázie. Vedie ho Marián Valovič, ktorý organizuje krúžky, tábory a kempy pre mladých ľudí, ktorých zaujíma fotka. Práve vďaka nemu sa zúčastňujeme na rôznych súťažiach a jednou z nich je aj AMFO.

A: Ja som podobný prípad, moja babka ma prihlásila na fotografický krúžok a keďže sa tam všetci  zapájali do AMFO, rozhodla som sa, že to vyskúšam aj ja.

Chodíte na AMFO pravidelne?

R: Áno, zúčastnila som sa na ňom už päť alebo šesť ráz. Vždy sa mi podarilo umiestniť sa a získala  som ocenenia, či čestné uznanie aj na celoštátnom kole.

A: Chodím na AMFO pravidelne tiež, už niekoľko rokov. Odkedy som sa prihlásila prvýkrát, tak ma to drží.

Čo sa vám páči na súťaži?

A: Myslím si, že AMFO je super vďaka tomu, že ide o súťaž, ktorá má postupové kolá a začína sa to už na okrese. Je zaujímavé, že sa vždy nazbiera veľmi veľa ľudí, ktorí sa zapoja.

R: Počula som, že v Česku nám závidia, že máme takúto súťaž. Som rada, že sme v niečom lepší ako oni. (Smiech.) Je to skvelá akcia pre ľudí, ako som ja, keďže dostávame od porotcov spätnú väzbu, čo je super. Vďaka nej zisťujeme, ako sme mohli fotky urobiť lepšie, vypočujeme si, ako by k tomu pristúpili oni, a už len to nás veľmi posúva ďalej. Taktiež workshop na festivale Tvor•BA pre ocenených účastníkov AMFO je úžasná príležitosť, ako sa zlepšiť.

Čo fotíte najradšej?

R: Začala som tým, že som fotila krajinky, ale postupne som prešla k portrétom, to ma teraz veľmi baví.

A: Keďže chodievam často na turistiku, rada fotím hory a prírodu. Okrem toho rada robím tiež portréty a fotím rôzne detaily.

Zdroj: Rebecca Bencová
Zdroj: Rebecca Bencová
Zdroj: Rebecca Bencová

Už ste našli svoj štýl, ako a čo chcete fotiť, alebo ešte stále skúšate a hľadáte?

R: Ešte nie, stále skúšam nové veci. V krúžkoch a táboroch, na ktorých sa zúčastňujem, máme každý deň zadanú inú tému, ktorej sa celý čas venujeme, takže si toho môžeme vyskúšať naozaj veľa.  Ale je pravda, že keď sa mi naskytne šanca fotiť portréty, tak sa na ňu hneď vrhnem.

A: Nenašla. Stále hľadám a skúšam nové veci.

Kto vás naučil fotiť?

R: Pre mňa je najdôležitejším zdrojom krúžok, do ktorého chodím. Ale keď vyhrám nejakú súťaž, tak cenou sú väčšinou knihy o fotení, ktoré si potom rada čítam.

Beriete fotenie len ako svoje hobby alebo by ste sa chceli stať profesionálnymi fotografkami?

A: Je to hlavne záľuba a zatiaľ takú ambíciu, že by ma to malo niekedy živiť, nemám. Niekedy, keď dostanem cenu, tak mi to možno napadne, ale potom to zavrhnem, keďže viem, aká je to náročná práca. Človek tomu musí venovať naozaj veľa času a dnes je navyše konkurencia veľmi veľká, keďže fotí už každý.

R: Keď sa v tejto oblasti dobre neuchytíte, tak sa tým nedá až tak dobre uživiť. Takže niečo také veľmi neplánujem.

Používate digitálny alebo analógový fotoaparát? Alebo vám niekedy stačí aj mobil?

R: Používam digitálny foťák, analógový nemám. Občas použijem aj mobil, lebo mama sa ma bojí púšťať von s takým drahým prístrojom.

A: Ja fotím digitálnym aj analógovým fotoaparátom. Fotenie na film je určite iné a podľa mňa aj krajšie. Zároveň ma lákalo vyskúšať si to a naučiť sa s tým pracovať.

Nesplnený sen (Zdroj: Agáta Čurná)
Nesplnený sen (Zdroj: Agáta Čurná)
Nesplnený sen (Zdroj: Agáta Čurná)

Máte rady experimenty? Skúšate aj nejaké menej tradičné techniky? 

A: Áno, vo fotokrúžku sme už skúšali všeličo, dokážem si už aj sama vyrobiť fotku.

Do akej miery upravujete svoje fotky na počítači?

R: Fotky upravujem rada, veľmi ma to baví. Ale snažím sa ich až tak veľmi nemeniť. Pohrám sa s farebnosťou, so svetlom, ale už do nich nedodávam ďalšie prvky. Dôvodom je aj to, že ešte s tým neviem tak dobre pracovať, takže v budúcnosti budem možno robiť aj väčšie úpravy a zásahy.

A: Podľa mňa je veľmi ťažké meniť fotku v počítači tak, aby naozaj dobre vyzerala.

Chodíte aj na nejaké ďalšie súťaže okrem AMFO?

A: Áno, vyhrala som jednu súťaž v Luxembursku, to bol pre mňa asi najväčší úspech, ktorý som dosiahla.

R: Ja som zatiaľ nevyhrala nič v Luxembursku, ale umiestnila som sa už vo viacerých súťažiach na Slovensku, napríklad v Zelenom objektíve alebo na súťaži REF.

TEXT: Matej Vanoch

FOTOGRAFIE: Agáta Čurná, Rebecca Bencová, Jakub Jančo