Moje umenie

Svetoví ochotníci v čase korony

Slávnostné otvorenie AITA/IATA festivalu Theatre is my love

Zrušené festivaly, inovatívne aktivity v online priestore, divadelné hry v mobile. Aj takto vyzeral minulý rok z pohľadu amatérskeho divadla.

Tak, ako sa pandémia ochorenia COVID-19 šíri po celom svete, rovnako po celom svete musia jednotlivé vlády vymýšľať opatrenia, ktoré by zabránili škodám na životoch či hospodárstve. A keďže veľa iných možností zatiaľ niet, tak každá krajina robí približne to isté – znižuje mobilitu ľudí, nariaďuje protiinfekčné opatrenia a testuje.

Výsledkom sú všade zavreté kiná a divadlá, nekonajú sa koncerty, vernisáže, vystúpenia… umelci museli zostať doma. Čo si v takej situácii počať?

Mnohým amatérskym divadelným súborom u nás, s ktorými som hovoril, to prekazilo plánovanú novú inscenáciu a organizátorom to znemožnilo organizovať postupové prehliadky. Tí, ktorí na to majú technické či finančné možnosti, sa pokúšajú vysielať svoje inscenácie aspoň prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. A ako sú na tom naši kolegovia v Európe?

Českí ochotníci

Keďže najbližší vzťah máme s našimi priateľmi v Českej republike, tak najskôr by som rád spomenul, že oni mali šťastie (alebo predvídavosť?) a trúfli si začiatkom augusta zorganizovať svoj unikátny festival Jiráskův Hronov. Bol síce oklieštený, aj čo sa týka počtu inscenácií, a chýbali aj súbory zo zahraničia, ale festival bol.

Mňa vzhľadom na našu dlhoročnú úspešnú spoluprácu pozvali, a tak som tam bol aspoň na pár dní ako jeden z mála cudzincov. Bolo fajn vidieť ľudí, ktorí vyzerali šťastne, že sa mohli konečne nadýchnuť a užiť si divadlo v kombinácii s príjemným prostredím a priateľskými stretnutiami, ktoré nám už po prvej vlne epidémie tak veľmi chýbali.

Ochotníci vo svete

A ako to bolo inde vo svete? Na túto otázku odpovedali viacerí účastníci online Valného zhromaždenia Stredoeurópskej sekcie Medzinárodnej asociácie amatérskeho divadla (CEC AITA/IATA), ktoré sa konalo 12. novembra 2020. Tradičnou súčasťou programu boli správy o hospodárení, o činnosti a tiež o prípravách na Valné zhromaždenie celosvetovej AITA/IATA budúci rok v Monaku.

V diskusii viacerí hovorili o tom, ako oni prekonávali túto neradostnú situáciu. Prakticky vo všetkých členských krajinách bola v tej chvíli situácia rovnaká – zatvorené divadlá, zákaz stretávania viac ako 6 osôb, rúška a dvojmetrové odstupy.

Jediný, kto práve chystal väčšie podujatie, boli Rusi a ich online festival nazvaný Theatre is my Love. Dosť sa s ním natrápili a nakoniec sa prihlásilo 9 krajín – okrem domáceho súboru Meneken ešte súbory z Malajzie, Estónska, Litvy, Nemecka, Mexika, zo Spojeného kráľovstva, Španielska a Slovinska. Konal sa v dňoch 22. – 28. 11. a vždy po online predstavení sa konal krátky, asi desaťminútový rozbor odbornej poroty. Ruská šéfka AITA/IATA potvrdila aj našu skúsenosť – peniaze máme, ale nemáme ich na čo dať. Zrušili aj tradičný Stanislavského seminár, rovnako významný medzinárodný festival študentských divadiel Theatre Revolution v Ťumeni. Stihli urobiť aspoň online workshop pre režisérov.

Nunquam Non Paratus, Whiting bay, Škótsko. Online festival
Theatre is my love

Vo Švajčiarsku sa rozhodli využiť nechcenú pauzu na renováciu softvéru určeného pre súbory a chystajú plán na rok 2021 (všetci dúfame, že z neho niečo bude). Spojené kráľovstvo zorganizovalo vo svojej budove, ktorá je domovom pre 110 členských súborov, štyri online predstavenia. Ich zástupca sa posťažoval, že profesionáli u nich môžu aspoň skúšať, ale amatéri nie. Vraj to zapríčinilo zánik viacerých súborov.

Belgičania sa rozhodli zorganizovať open air festival nazvaný Theatre Vox. Prišli s vynikajúcim nápadom, že nahovoria rôzne divadelné hry a potom ich budú púšťať ľuďom na ich vyžiadanie do mobilu! Na vybrané lavičky umiestnili známy QR kód a keď si ho aktivujete pomocou mobilu, tak si tú hru môžete vypočuť! Skvelé! Tvrdia, že keď nemôžu diváci ísť za nimi, pôjdu oni za divákmi.

V Maďarsku usporiadali literárny workshop, ktorého výstupy následne vysielali v dostupných médiách.

Slovinci zorganizovali online festival študentských divadiel určených širokému okruhu (online) divákov.

V Grécku si vymysleli výmenné stretnutie ľudí, ktoré sa volalo Theatre on Air – a takisto pracovali len formou nahrávania a následného vysielania divadelných hier a výstupov.

Švajčiari zrušili známy festival divadla mladých Saperlot v Brixene, a tak sa už sústreďujú na budúci rok, keď by ho chceli v náhradnom termíne zorganizovať. Všetci majú plnú hlavu starostí a veria, že  rok 2021 bude predsa len lepší a už budeme môcť robiť všetky aktivity tak, ako sme si naplánovali, a na ktoré sa veľmi tešíme.

Aký bude rok 2021?

Najvýznamnejšou udalosťou určite bude Svetový festival amatérskeho divadla Mondial du Théatre v Monaku, ktorý sa bude konať od 17. – 22. augusta 2021. O účasť v programe sa uchádza aj Slovensko, ktoré poslalo dve rovnocenné nominácie: DS Slúchadlo Nitra s inscenáciou My deti zo stanice ZOO a Divadlo A a divadlo Shanti z Prievidze s inscenáciou hry J. B. Moliéra Lakomec.

Decameron, Studio – theater Mannequin, Rusko. Online festival
Theatre is my love

Budeme im silno držať palce, aby aspoň jeden z nich vybrali. Podľa posledných informácií dostali až 70 prihlášok z celého sveta (a pritom festival bude mať len polovičný počet 12 súborov z tradičných 24 účastníkov). S radosťou však môžem konštatovať, že Slovensko patrí historicky k najúspešnejším krajinám so svojimi 9 účasťami počas doterajších 17 ročníkov!

Popri divadelnom festivale sa tam uskutoční aj Svetový kongres AITA/IATA. Toľko stručne k aktivitám amatérskych divadiel v čase korony.

Ak by sme chceli byť optimisti a hľadali by sme aspoň niečo dobré na tejto nepríjemnej situácii, tak by to mohla byť myšlienka, že sme sa v týchto časoch naučili viac si vážiť to, čo sme považovali za úplne samozrejmé – možnosť stretávať sa, robiť divadlo, hrať ho pre ľudí, ktorí ho majú radi. Príspevok ukončím názvom jednej pesničky dvojice Voskovec – Werich: „Nashledanou v lepších časech!“

TEXT: Jozef Krasula

FOTOGRAFIE: AITA/IATA

Text bol uverejnený v najnovšom čísle časopisu JAVISKO.