Moje umenie

Ochotnícke príbehy: Legendárna Guľôčka divadla zo Zelenča

Zdroj: Ján Hučík, Z-divadlo pri DO SZM v Zelenči, Belopotockého Mikuláš 1976

Z-divadlu sa pod vedením Jozefa Bednárika podarilo dostať z Kultúrneho domu v Zelenči až do Monaka na prehliadku najlepších svetových amatérskych divadiel.

Jozef Bednárik, ktorý stál za úspechmi ochotníckeho súboru, sa riadil heslom, že chce robiť také divadlo, ktorému bude rozumieť aj jeho mama v Zelenči. To sa mu podarilo, avšak zvládol ešte náročnejšiu výzvu, keď dosiahol syntézu ľudového a artistného divadla.

Patrón ochotníkov

Herec a režisér Jozef Bednárik patril medzi najväčšie zjavy slovenskej divadelnej scény. Z-divadlo viedol od roku 1975, naštudoval s ním 10 inscenácií a priviedol ho na špičku amatérskeho divadla na Slovensku. V 80. rokoch sa mu podaril nevšedný úspech, keď so súborom vystúpil dvakrát na prehliadke najlepších amatérskych divadiel v Monaku. V roku 1985 priniesli ochotníci zo Zelenča do Monaka inscenáciu Guľôčka, ktorá bola jedným z vrcholov ich tvorby.

Inscenácia bola adaptáciou krátkej poviedky francúzskeho spisovateľa Guy de Maupassanta Guľôčka. „Myslím, že Maupassant by mohol slovenským divadelníkom poďakovať, že z jeho malej poviedky urobili závažné javiskové dielo, ktoré bojuje za humanizmus, mier, pravdu a dôstojnosť človeka,“ vyjadril sa pri príležitosti vystúpenia Z-divadla na Svetovom festivale amatérskeho divadla v Monaku A. Cornish, viceprezident britskej divadelnej asociácie.

Teatrológ Jan Císař v Zpravodaji 90. Jiráskovho Hronova o režijných kvalitách Bednárika v Z-divadle napísal: „… Fundamentální princip tohoto divadla je režisérovo (nebo kolektivní) totální autorství inscenace. V tomto smyslu československé amatérské divadlo srovnávalo krok s vývojem evropské činohry. Na divadelním festivalu v Avignonu proběhly před lety diskuse, kdy režiséři inscenací tam hraných vytkli kritikům, že je soudí překonanými kritérii, vycházejícími pouze z textu. V tehdejším ,federativním‘ amatérském divadle toto divadlo skoro jako zázrak předvádělo Divadlo „Z“ – divadelní ochotnický soubor pri DO SZM Zeleneč v režii Jozefa Bednárika. Troufnu si tvrdit, že neexistoval v celém československém divadle tehdy soubor, v němž by režijní gestus jako celistvý scénický postoj dokázal působit tak, jako tomu bylo v představeních tohoto souboru z malé slovenské vesničky. Ostatně: většina souborů, jež reprezentovala na Jiráskově Hronově slovenské amatérské divadlo, jevila tuto tendenci a předbíhala tak svým způsobem vývojové trendy české amatérské činohry…“

Pepka

Hlavnú postavu v predstavení Guľôčka stvárnila Štefánia Slobodová, ktorá bola jednou z najvýznamnejších tvárí divadla. Bola zo Zelenča, hoci s obľubou hovorila, že je z Linča. Pepka, ako ju všetci volali, pracovala ako predavačka v miestnej samoobsluhe, ale preslávila sa ako herečka. So Z-divadlom sa dostala do celého sveta a v roku 2004 sa stala prvou laureátkou Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo v oblasti hereckej tvorby v amatérskom divadle.

Zdroj: Filip Lašut, Z-divadlo pri DO SZM v Zelenči, Scénická žatva 1983, zľava v popredí Štefánia Slobodová ako Matka Guráž, Zuzana Orešanská ako Katrin v obkľúčení vojakov

Pepka pritom nezačínala na javisku, ale za ním – ako šepkárka. Divadlo ju očarilo, ostych však bol väčší. Až na jednej skúške javiskovej adaptácie Gogoľovho románu Mŕtve duše bol veľký divadelný mág Jozef Bednárik nespokojný s výkonom jednej z herečiek, scénku neustále opakoval, až stratil trpezlivosť a zavolal na Pepku vo svojom rodnom dialekte: „Pepka, pocem, čo sa ondzíš?! Budeš hrať, text vieš!“

Pepka sa ukázala ako herečka, ktorá neľahké úlohy zvládne s bravúrou. Od toho momentu už hrala všetky hlavné ženské postavy v divadle. Aj vďaka nej sa stali inscenácia Guľôčka a Z-divadlo legendárnymi.

TEXT: Redakcia, Alena Štefková, Lucia Ditmarová

ZDROJ: Zpravodaj Jiráskovho Hronova 2020, Vladimír Štefko, Javisko 1/2017, Vladimír Štefko, Javisko 3/2008

FOTOGRAFIE: Ján Hučík (Z-divadlo pri DO SZM v Zelenči, Belopotockého Mikuláš 1976), Filip Lašut (Z-divadlo pri DO SZM v Zelenči, Scénická žatva 1983)

Ochotnícke príbehy si môžete vypočuť ako podcast: https://www.nocka.sk/podcast-ochotnicke-pribehy/