Moje umenie

Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie 2019 v Banskej Štiavnici

Festival ponúka verejnosti umelecké zážitky v troch dramaturgických líniách. „Najbohatšou bude t. r. kabaretná, ktorá ponúkne až sedem moderných inscenácií,“ avizuje Ján Fakla, jeden z trojice dramaturgov festivalu. „Zo slovenskej produkcie sa najviac blysnú rebelská show svetoznámeho punkáča, ušitá na slovenské pomery KOMPLETNÝ SHEAKESPEARE ZHLTNUTÝ ZA 120 MINÚT v podaní mladých hercov a hudobníkov z Divadla J. Palárika v Trnave a Prešovské národné divadlo s autorskou monodrámou MORAL INSANITY, ktorá vyhrala Grand Prix na festivale Nová dráma / New Drama 2019. Zahraničie príde reprezentovať Divadelný spevácky zbor zo Slovinska so skvelou paródiou na a capellu UPS! a unikátna tanečná revue o starobe MUZIKÁL TŘETÍHO VĚKU v umeleckom vyjadrení mladých muzikantov a tanečníkov BodyVoiceBand z Prahy. Veľkolepou show s ohňostrojom sa predvedie Divadlo Markeliñe zo Španielska v tragikomickom kabarete o baníkoch CARBON CLUB, ktorý je súčasťou projektu Renovácia identity – Banská Štiavnica, Mesto kultúry 2019. Deti, ale aj rodičov v divadle zhypnotizuje dobrodružná kabaretná rozprávka NEVIDITEĽNÍ v podaní Bratislavského bábkového divadla. Novinkou festivalu bude pilotný ročník medzinárodnej súťaže kabaretných výstupov v rôznych žánroch SKETCH UP, do ktorej sa prihlásili skvelí jednotlivci aj kabaretné skupiny. Program moderujú Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht z Divadla pod Palmovkou z Prahy.“

Lídrom línie pouličného umenia bude komik Pere Hosta zo Španielska so zábavnou show OPEN DOOR, ktorou otvorí deťom i dospelým svet radosti zo všedných vecí. Príjemnú atmosféru na Trotuári vytvorí poľská pouličná kapela TIMINGERIU s balkánskou, cigánskou a židovskou muzikou alebo aj hudobno-pracovná skupina recesistov VRBOVSKÍ VÍŤAZI či busker Adam Kriss. S humorom spomínať na časy minulé bude legendárny český folkový pesničkár Jan Burian v koncerte VÍTĚZNÝ NOVEMBER & EKOLOGIE DUŠE. Pouličné umenie predvedie aj domáci Ansámbel nepravidelného divadla v repríze pouličnej pochôdzkovej inscenácie ŠTIAVNICA NIELEN STRIEBORNÁ alebo Mešťania, básnici a Náckovia, ktorá vznikla v rámci projektu Renovácia identity – Banská Štiavnica, Mesto kultúry 2019.

„Pridanou hodnotou každého ročníka je vzdelávacia a angažovaná línia, ktorá bude t. r. veľmi silná a atraktívna,“ uviedla režisérka festivalu Jana Mikitková. „Tému venovanú 30. výročiu nežnej revolúcie a dobe po nej otvorí pouličný happening umelcov vo výkladoch obchodov INVENTÚRA FREVOLÚCIE. V nich budú mladí umelci čítať, spievať, tancovať a hrať divadlo, karikaturisti z celého sveta vystavovať svoju reflexiu súčasného sveta a dvaja z nich, vo svojej krajine prenasledovaní, budú naživo kresliť na tému sloboda-nesloboda. Výtvarná inštalácia REVOLÚCIA HLAVE – túžby versus realita performera Dušana Krnáča dá návštevníkom festivalu možnosť zhodnotiť 30 rokov slobody vlastným prejavom. Zábavný kvíz o udalostiach 1989 LES MESS REVOLUCIONERS pripravil a uvedie Ján Mitáč, bývalý pracovník ÚPN. Neuhladené moderné prednesy mladých o slobode po neslobode s autentickou kapelou REŽIMY predvedie v programe AFTER THE REVOLUTION skupina výborných recitátorov D´89 dženerejšn. „Našim programom a týmito špeciálnymi akciami ‚otvárame hlavy a srdcia umením‘, vysvetľuje režisérka festivalu Jana Mikitková slogan festivalu a dodáva, že „vyvrcholením tretej dramaturgickej línie bude diskusné fórum: REVOLÚCIA 1989 – VÍŤAZSTVO ČI PREHRA 2019?, v ktorom sa 30-roční dediči slobody budú na telo pýtať aktérov revolúcie, čo by bolo, keby…?! Pozvanie prijal líder z novembra 1989 Fedor Gál a mladý bloger Jakub Pohle, moderuje Monika Tódová z Denníka N.“

Festival AMPLIÓN sa uskutoční v dňoch 30. augusta – 1. septembra 2019 na 10 scénach a pódiách po celom meste. Za tri dni privíta viac ako 90 umelcov z 8 krajín sveta, uskutoční sa 27 programov, z toho 3 slovenské premiéry zahraničných umelcov, 2 špeciálne happeningy Inventúry revolúcie vo výkladoch obchodov + 1 verzia pre deti a jeden nový formát SKETCH UP, prvýkrát a len na AMPLIÓNe. Predpredaj vstupeniek na www.tootoot.sk od 1. augusta. Všetky informácie nájdete na novej stránke festivalu www.amplion.eu. Festival AMPLIÓN – to je skvelá bodka za letom v Banskej Štiavnici pre návštevníkov z celého Slovenska.

Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie® je medzinárodný multižánrový festival plný divadla, hudby, tanca, výtvarného umenia aj literatúry. Na konci leta vlieva energiu do ulíc atmosférickej Banskej Štiavnice a jej kúty napĺňa tým najlepším zo slovenského i svetového umenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je súčasne hlavným partnerom podujatia.

Viac informácií: www.amplion.euhttps://www.facebook.com/festivalamplion/

Dátum

30.08.2019 - 01.09.2019

Čas

Celý deň

Miesto

Banská Štiavnica