Moje umenie

Obľúbenci mojej knižnice I – knižky pre škôlkarov

Dobrá domáca knižnica je záchranou v časoch, keď sú nové knihy ťažko dostupné. Týchto 5 kníh by mala mať doma každá rodina s malými škôlkarmi.

„Dá sa predpokladať, že každý vie, čo je to knižnica. Nemyslím tým teraz kus nábytku, ktorý obyčajne stojí v obývačke, pracovni alebo možno aj v detskej izbe a je plný kníh. Pravda, ak sa nachádza v takej domácnosti, kde sa knihy kupujú, pretože inak môže byť knižnica plná aj čohokoľvek iného. Rôznych nepotrebných suvenírov, prázdnych škatuliek od bonbónov alebo môže byť napchatá, napríklad plyšovými zvieratkami.“

Spisovateľ Ján Uličiansky napísal rozprávku o knižnici (Analfabeta Negramotná), do ktorej si ľudia chodia požičiavať knižky. My však vieme, že knižnice sú teraz zatvorené, a tak sa musíme obrátiť na tie naše súkromné. Máme ich našťastie doma.

Tá moja je plná detských kníh. Okrem nich nájdete u nás aj kuchárske knihy, lebo môj pán manžel je šéfkuchár, ale tie tvoria len maličké percento z nášho knižného bohatstva (konkrétne jednu policu).

Som totiž zberateľka rozprávok! Veselých, smutných, napínavých, ale aj tých o láske. Hľadám knižky, ktoré sú plné ilustrácií, ale aj také, v ktorých prevládajú písmenká. Keďže sme teraz všetci doma, rozhodla som sa, že vám pár svojich obľúbencov predstavím. Ale o tom radšej potichu, nechcem, aby sa tie ostatné urazili. Bol by to hotový knižný veľ – trch!

Knižné tipy som rozdelila do troch kategórií – knihy pre škôlkarov, pre prvostupniarov a pre tých už skoro dospelých – druhostupniarov. Začíname knižkami pre škôlkarov!

ŽABIATKO

Knižku napísala Ľudmila Podjavorinská, o ktorej sa hovorí, že zveršovala detstvo. Napriek chorému oku nikdy neprestala písať a založila modernú literatúru pre deti.  Kto by nepoznal vrabca Čima a jeho nevestu Činku. Básnická zbierka Žabiatko vyšla s novými ilustráciami Márie Nerádovej a je prekrásna. Potešia vás veselé básničky a ešte veselšie obrázky. Určite si už teraz hovoríte známe verše: Keď pršalo, mrholilo, žabiatko sa narodilo…

DROBCI

Príbehy dvoch bratov Bena a Toma možno poznáte z televíznych obrazoviek. Knižku o ich huncútstvach (prvý a druhý diel) napísala Vanda Raýmanová. Je plná vtipných aktivít, ktoré by ste si mohli vyskúšať aj vy (pripraviť cirkusové predstavenie, zahrať sa na pirátov). Len to nepovedzte rodičom!

MÁME EMU

Ján Uličiansky raz sedel pri okne a pozoroval malých škôlkarov, ako smutne kráčajú po sivom chodníku. Aby sa aspoň trošku usmiali, vymyslel pre nich zábavnú učiteľku Emu. To vám bola zábava! Ema sa vedela zmeniť na futbalovú bránku, egyptskú sfingu, princeznú, veľkého psa či vrtuľník. V texte nájdete návody, ako sa vyhnúť nude. A hlavne: je to o škôlkaroch!

SOFIA A TEKVIČKA

Knižku Sofia a tekvička napísala americká spisovateľka Pat Miller podľa reálneho zážitku so svojou dcérkou Soňou. Prekrásne ilustrácie nakreslila ilustrátorka Anne Wilsdorf, žijúca vo Švajčiarsku. Kniha patrí medzi takzvané picturebook – je v nej menej textu, ale veľa obrázkov, takže si môžete donekonečna vymýšľať svoje vlastné príbehy. Sofia nemá kamarátov, a tak si jedného nájde na trhu medzi zeleninou. Je to tekvica. Určite aj vy máte neživého kamaráta, takže to viete pochopiť. Čo sa však stane, keď začne tekvička hniť…

POĎME OBJAVOVAŤ SLOVENSKO

Túto knižku musíte mať. Je to cestovateľský denník prasiatka Olivera, ktoré sa vybralo s mamou a tatom na prázdniny. Viete, že na Slovensku máme hrady a zámky, v ktorých naozaj straší? Boli ste už niekedy v naozajstnej bani? Veziete sa radšej električkou po meste, alebo stúpate lanovkou vysoko medzi oblaky? Pridajte sa k Oliverovi, vyráža na potulky Slovenskom. Vďaka krásnym obrázkom spoznáte Tatry, Bratislavu, Slovenský raj, piešťanské kúpele a iné zaujímavé miesta. Autorkou textu a ilustrácií je Mária Nerádová. Aj vy si vytvorte svoj cestovateľský denník.

Tak ostaňte doma a začítajte sa do knižných príbehov!

TEXT: Barbora Zamišková

FOTOGRAFIE: Barbora Zamišková

Autorka je herečka a prodekanka Divadelnej fakulty VŠMU.